A sertésállomány növelése a célFazekas Sándor miniszterségének egyik céljaként emelte ki a sertéstartás feltételeinek jobbá tételét, ami az állatszám növekedésével járna. Tíz év alatt 5 millióról 3 millió alá csökkent Magyarországon a sertésállomány. "Az idén a sertés állatjóléti támogatásokra 8,5 milliárd forint összeget különítettünk el " - közölte a parlament honlapján Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter. Arra emlékeztetett, hogy 2010-ben még a sertéságazatban felhasználható keretösszeg 6 milliárd forint volt, a támogatások kifizetése mindig a tárgyévet követő évben realizálódott. Az Európai Unióval egyeztetve sikerült a programot 2018. december 31-ig meghosszabbítani a keret megemelésével együtt. Az EU közös agrárpolitikája a sertéshúst a laza piacszabályozású termékek között tartja számon. Fazekas szerint az ágazatban nincs lehetőség erőteljes piaci beavatkozásokra, így kiemelt szerepe van a nemzeti hatáskörben nyújtható támogatásoknak, amelyek közül nálunk a sertés állatjóléti támogatások a legjelentősebbek. Az állatbetegségek megelőzésére és leküzdésére 2010-ben 4,5 milliárd forint állt rendelkezésre, amelyből a sertéságazat 3 milliárd forinttal részesedett. 2014-re a keretösszeg 7,5 milliárdra emelkedett, ebből mintegy 5,5 milliárdot használhat fel a sertéságazat. Az idén az állati hulla ártalmatlanítására 3 milliárd áll rendelkezésre, ez az összeg 2010-ben még 1 milliárd forint volt.
Aratnak a gazdák, munkagépek az utakon!
2026-06-23 | magyarmezogazdasag.hu
Herbert Diess elektromos traktort fejleszt mezőgazdasági célra
2026-06-15 | gepmax.hu
EM Falcon – elektromos etetőrobot a szűk istállókba
2026-06-04 | gepmax.hu
10 lézer dolgozik a Cropr autonóm gyomirtóján
2026-06-02 | gepmax.hu
Unverferth – új név a hazai mezőgéppiacon
2026-05-26 | gepmax.hu
tovább a többi hírhez »
|