Tejtermelők: Nem értjük, miért nem lép végre a kormány vagy az agrárkamara?

Forrás: eu-info

16 nap telt el a tejtermelők demonstrációja óta, akik a kormányzattól és az agrárkamarától várnak még mindig segítséget. Ahogyan az agroinform.hu is megírta, július 8-án a hazai tejtermelők 4 helyszínre kiterjedő, országos demonstrációt tartottak. A demonstráció kiváltó oka az volt, hogy az import tejtermékek aránya már elviselhetetlenül nagy számukra a magyar üzletek polcain. Az elmúlt másfél-két hónapban ugyanis jó néhány kereskedelmi egységben szinte csak külföldi UHT tejekkel, illetve külföldi sajtokkal akcióztak, ami már középtávon is rendkívül káros a hazai tejágazatnak.

A megmozdulással az volt a demonstrálók célja, hogy a piaci szereplők és a kormány, illetve a lakosság figyelmét is felhívják a nemzetgazdasági katasztrófát okozó jelenségre - indokolt portálunknak Hegedűs Imre, a demonstrációs bizottság vezetője.

Elmondta azt is, a fogyasztók körében megosztottság tapasztalható a demonstráció, illetve az olcsó tejtermékek tárgykörében. A különböző internetes felületeken jól lemérhető, hogy a vásárlók mindenképpen az olcsóbb terméket preferálják. Nem értik, és nem is érdekli őket, hogy az egyik termék miért olcsóbb a másiknál.
Azonban szeretnék felhívni a figyelmet arra, hogy hamis a kereskedelmi láncok azon érvelése, mely szerint azért tartják a gyanúsan olcsó külföldi tejet és sajtot, mert a vásárlók keresik azt, hiszen ők pontosan tudják, miből származik az árelőny, s ezzel próbálják üzleteikbe csábítani a vevőket - fogalmazott Hegedűs Imre. Mint mondta, a magyar tejtermelők nem drágábban adják át a tejet a kereskedelemnek, mint külföldi társaik, mégis a polcokra kikerülve, már versenyhátrányba kerülnek. Ugyanakkor a Demonstrációs Bizottság a tejtermelők nevében nyomatékosan hangsúlyozza, nem azt szeretnék elérni, hogy drágábban vegyék át termékeiket, hanem azt, hogy a törvényt betartva, tisztességes piaci feltételek mellett, mindenki fizesse meg a közterheket, s akkor az import tej, tejtermék sem kerülhet kevesebbe a magyarnál.
A demonstrálók arra számítottak, hogy a kiskereskedelmi forgalom élénkülni fog az érintett két termékcsoport területén (UHT tej és félkemény sajtok). Várakozásaik azonban nem váltották be reményüket, az áruházakban minden megnyilatkozás ellenére, változatlan a hazai és az import termékek ár és mennyiségi aránya. A kereskedelem legtöbb szereplője azt kommunikálja, hogy szinte 100 százalékban magyar tejet forgalmaz, ám ez nem felel meg a valóságnak vagy csak részben - vélekedik Hegedűs Imre. - Jól hangzik mindez a fogyasztók felé, csak éppen nem azokra a termékekre igaz, amiért demonstráltunk. UHT tejekből és trappistának mondott sajtokból közel sem így van az arány - tette hozzá.
Mivel a belföldi feldolgozók felhalmozott árukészletei tovább növekedtek, a demonstrációs bizottság folytatja munkáját, és minden eszközt bevet annak érdekében, hogy a kialakult problémát megoldani tudó szervezetek hárítsák el a piacösszeomlással fenyegető anomáliákat. A bizottság vezetője hangsúlyozta: „számunkra egyértelmű, hogy a feszültséget az ÁFÁ-jától megkönnyített termékek nagyarányú jelenléte okozza".
Hegedűs Imre portálunknak elmondta, számos megoldási javaslatot tettek a döntéshozók asztalára, így nem értik, hogy a kormány miért tűri több százmillió kilogramm tej, tejtermék ÁFA befizetésének elmaradását? Nem értik, hogy miért kell a tejágazat szereplőinek gazdasági versenyt folytatni nemzetközi bűnözőkkel? Nem értik azt sem, hogy a Földművelésügyi Minisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara tőmondatos nyilatkozatai helyett, miért nem fejt ki kellő mértékű hatósági és lobbi erőt, hiszen egyetlen rendelettel vagy törvénnyel egyik napról a másikra meg lehetne szüntetni a tejpiaci áfa-csalásokat.
A tejtermelők úgy vélik, a hazai tejágazat összeomlásával több tízezer munkahely kerül veszélybe. Ezután már valóban nem lesz olcsó a magyar tej, de akkora már az import termékek sem.

vissza »
Keresse lapunkat a Facebookon!
Archívum - utolsó megjelent számaink
2024. március
2024. február
2024. január
2023. december
2023. november
2023. október
2023. szeptember