Így drágul a liszt szeptembertől

Forrás: eu-info

Sorra jelentik be a napokban áremelési terveiket sütőipari és kereskedelmi partnereiknek a malmok, így biztosra vehető, hogy szeptember elejétől 10-15 százalékkal drágul a liszt. A molnárok arra hivatkozva hajtanak végre árnöveléseket, hogy az idei búzatermés minősége gyenge lett, ezért a kenyérnekvaló ára a gabonaszezon 42-43 ezer forintos tonnánkénti induló árairól pillanatok alatt 50-52 ezer forintra szökött. A lisztáremelés nyomán drágulhat a kenyér is, de a pékek az augusztus 20-i ünnepet "nem kívánják megzavarni újabb árnyilatkozatokkal". Szakértők továbbra is úgy vélik, hogy a piaci helyzet nem indokolja a korábban beharangozott, 25-30 százalékos drasztikus kenyérár-növelést.

Vállalkozásonként eltérő, 10-15 százalékos lisztáremelést jelent be a napokban partnereinek a sütőipar – közölte az agrarszektor.hu-val Lakatos Zoltán, a gabonafeldolgozókat tömörítő Gabonaszövetség elnöke. Az elképzelések szerint a malmi átadási lisztárak szeptember elejétől kilónként 6-10 forinttal drágulnak.

Az árnövelés elsődleges oka, hogy az enyhe tél, a kedvezőtlen májusi időjárás és a betakarításkori heves esőzések miatt az idei búza minősége jóval rosszabb lett a sokéves átlagnál. Ezt tegnap Czerván György, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) államtitkára is megerősítette, aki az aratás befejeztével hivatalosan is bejelentette, hogy a búzatermés 65 százaléka takarmány-, 35 százaléka pedig étkezési minőségű lett, holott „normál években” éppen fordított az arány. Mennyiségi szempontból ugyanakkor az idén sincs gond, hiszen a termelők a tavalyihoz hasonló nagyságú, mintegy 5,1 millió tonna búzát takarítottak be.
A gyengébb minőséget Lakatos Zoltán szerint a hazai piac is tükrözi, mivel mára a takarmány minőségű és az étkezési termény ára jelentősen elvált egymástól. Az idei betakarítási szezon tonnánként 42-43 ezer forintos árakon indult, majd a takarmánybúzánál 36-38 ezer forintos árszint alakult ki, miközben az étkezési minőség ára 50-52 ezer forintra szökött, amelyet még a szállítási és egyéb költségek is növelnek. Ráadásul a malomipar a jelenlegi átadási lisztárakat körülbelül 48 ezer forintos tonnánkénti búzaárakhoz „árazta be”, így a szövetség elnöke szerint a 10-15 százalékos lisztáremelés most feltétlenül indokolttá vált.
A liszt drágulása miatt a kenyérárak is nőhetnek, de az csak később derülhet ki, pontosan milyen mértékben. Werli József, a Magyar Pékszövetség (MPSZ) szakmai titkára az agrarszektor.hu-val azt közölte, hogy a pékek a közelgő augusztus 20-i ünnepet nem akarják megzavarni újabb árnyilatkozatokkal.
Korábban Septe József, az MPSZ elnöke azt jelentette be, hogy az ősszel 25-30 százalékos kenyéráremelés is szükségessé válhat a dráguló liszt és a gyenge forint. Nagy István, az FM parlamenti államtitkára ugyanakkor „megdöbbenéssel értesült” a drasztikus áremelési tervekről, amelyek szerinte azért sem lehetnek megalapozottak, mert a búza aránya a kenyér árában mindössze 17 százalékot képvisel. Gabonaágazati szakértők is úgy látják, hogy a piaci helyzet nem indokol 25-30 százalékos árnövelést, ezért a kenyér ennél várhatóan jóval kisebb mértékben drágul majd a boltokban.

vissza »
Keresse lapunkat a Facebookon!
Archívum - utolsó megjelent számaink
2024. március
2024. február
2024. január
2023. december
2023. november
2023. október
2023. szeptember