Változás az agrárkár-enyhítési rendszerben

Forrás: eu-info

A változás a 2014. november 01.-2015. október 31. között bekövetkezett károkra vonatkozik, összhangban a 2015. évben benyújtott területalapú támogatásban igényelt növénykultúrákkal. Felhívják a földhasználók figyelmét az agrárkár-enyhítési rendszer jogi szabályozásában történt változásokra. Fontos mindkét jogszabály tanulmányozása! A CIKKBEN FELSOROLT KIEMELÉSEK NEM HELYETTESÍTIK A KÉT JOGSZABÁLY RÉSZLETES TANULMÁNYOZÁSÁT, ISMERETÉT!

 

A mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló CLXVIII. törvény alapján az minősül elemi káresemények, ami üzemi szinten a növénykultúrában 30%-ot meghaladó mértékű hozamcsökkenést okozó:

- aszálykár,
- belvízkár,
- felhőszakadáskár,
- jégesőkár,
- mezőgazdasági árvízkár,
- tavaszi fagykár,
- téli fagykár
- viharkár

 

2. A kárenyhítő juttatás igénybevételének jogosultsági feltételei
A Tv. 11. § (1)[1] Az e törvény szerinti kockázatközösségben tag mezőgazdasági termelő az e törvényben foglalt feltételek teljesítése esetén - a (2)-(5) bekezdésben, valamint a 12. § (5) és (6) bekezdésében foglaltakra is figyelemmel - kárenyhítő juttatásra jogosult, amennyiben:

 

a) a termőföld az egységes kérelem benyújtásakor, a mezőgazdasági káresemény bekövetkezésekor és a kárenyhítő juttatás iránti kérelem benyújtásakor is a használatában volt,

b) a használatában levő termőföldön bekövetkezett mezőgazdasági káreseményt - az e törvény végrehajtásáról szóló rendeletben meghatározottak szerint - az erre a célra létrehozott elektronikus felületen bejelentette,

c) elemi káreseményt szenvedett el,

d) 30%-ot meghaladó mértékű üzemi szintű hozamérték-csökkenést szenvedett el,

e) az agrárkár-megállapító szerv az elemi káresemény tényét, valamint a d) pontban foglaltakat a 14. § (2) bekezdése szerinti döntéssel igazolta,
A kárenyhítési hozzájárulás megfizetésével, valamint a kárenyhítő juttatás igénybevételével kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 21/2012. (III. 9.) VM rendeletet 2014. 12.01.-el hatályon kívül helyezte a kárenyhítési hozzájárulás megfizetésével, valamint a kárenyhítő juttatás igénybevételével kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 27/2014. (XI. 25.) FM rendelet.


1. A kárenyhítési rendszerbe történő bejelentkezés


1. § (1) A mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló 2011. évi CLXVIII. törvény (a továbbiakban: Mkk. tv.) 6. § (1) bekezdése szerinti mezőgazdasági termelő a kárenyhítési rendszerbe az egységes kérelmének a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalhoz (a továbbiakban: agrárkár-enyhítési szerv) történő benyújtásával jelentkezik be.

(2) Az Mkk. tv. 6. § (2) bekezdése szerinti mezőgazdasági termelő a kárenyhítési rendszerbe az egységes kérelmében megtett csatlakozási nyilatkozattal jelentkezhet be.


3. A mezőgazdasági káresemény bejelentése


4. § (1) A mezőgazdasági termelő az Mkk. tv. 2. § 21. pontja szerinti mezőgazdasági káreseményt, valamint a mezőgazdasági káresemény által okozott várható hozamcsökkenés mértékét az 1. melléklet szerinti adattartalommal köteles - az erre a célra kialakított elektronikus káresemény-bejelentő felületen - a (2)-(4) bekezdésben foglaltak szerint a mezőgazdasági káresemény bekövetkezésétől számított tizenöt napon belül bejelenteni (a továbbiakban: kárbejelentés).

(2) A kárbejelentés alapján eljáró szerv a kárt szenvedett terület szerint illetékes megyei kormányhivatal földművelésügyi igazgatósága (a továbbiakban: agrárkár-megállapító szerv).


5. A hozamérték-csökkenés megállapítása


6. § (1) Az Mkk. tv. 2. § 31. pontja szerinti tárgyévi hozamértéket - a 3. melléklet szerinti számítási módszerrel - a tárgyévben ténylegesen hasznosított termőföldről betakarított termésmennyiség alapulvételével az Agrárgazdasági Kutató Intézet (a továbbiakban: AKI) által meghatározott és a minisztérium honlapján közzétett, tárgyévre vonatkozó referenciaárakon kell figyelembe venni.

(2) A tárgyév november 30-ig még be nem takarított,

a) 50%-os betakarítási készültségi állapotot meghaladó növénykultúrák tárgyévi hozamának kiszámításánál a már betakarított területek termésmennyiségének és a betakarított terület nagyságának hányadosát,

b) 50%-os betakarítási készültségi állapotot meg nem haladó növénykultúrák tárgyévi hozamának kiszámításánál az elektronikus benyújtó felületen elérhető, az AKI által meghatározott Mkk. tv. 2. § 2a. pontja szerinti átlaghozam-adatokat kell alapul venni.

(3) Az Mkk. tv. 2. § 27. pontja szerinti referencia hozamértéket a referencia-időszakban ténylegesen hasznosított termőföldről betakarított termésmennyiség alapulvételével a 2. melléklet IV. pontja és a 3. melléklet szerint kiszámított referencia-átlagár felhasználásával kell megállapítani.

(4) Azon növénykultúrák esetében, amelyeknél az (1) bekezdés szerinti referenciaár mellett ársáv közzétételére is sor került, a mezőgazdasági termelő a közzétett referenciaár helyett az adott kárenyhítési év értékesítéseinek számlával igazolt ár adatait jogosult felhasználni, amennyiben ezen ár adatok a közzétett ársávba esnek.

(5) Azokban az esetekben, amikor a referenciahozam és a tárgyévi hozam megállapításához csak a tárgyévben áll rendelkezésre adat, vagy a mezőgazdasági termelő az adott növénykultúrából nem rendelkezik a referencia-időszak egy vagy több évének hozamadataival, az adott növénykultúrára és az adott évre vonatkozóan az elektronikus benyújtó felületen elérhető, az AKI által meghatározott, Mkk. tv. 2. § 2a. pontja szerinti átlaghozam-adatok alapján kell képezni a bázisadatokat. Ezen bázisadatok szolgálnak az adott mezőgazdasági termelő esetében a hozamérték-csökkenés kiszámításához szükséges referencia hozamérték kiszámításának alapjául.

(6) A saját hozamadat nem helyettesíthető az Mkk. tv. 2. § 2a. pontja szerinti átlaghozam-adatokkal

a) azokban az években, amelyekben a mezőgazdasági termelő az egységes kérelemben az adott növénykultúra termesztéséről nyilatkozott;
b) az ültetvények esetében a termőre fordulás évét követő hatodik évtől.


7. A kárbejelentés és a kárenyhítő juttatás iránti kérelem benyújtásának általános szabályai


11. § (1) A mezőgazdasági termelő a 4. § (1) bekezdés szerinti kárbejelentést és a 9. § (1) bekezdés szerinti kárenyhítő juttatás iránti kérelmet elektronikus úton köteles benyújtani.

(2) A kárbejelentés és a kárenyhítő juttatás iránti kérelem elektronikus úton történő benyújtásának módjára meghatalmazott vagy technikai közreműködő alkalmazása esetén a meghatalmazott és a technikai közreműködő eljárására, a vélelmezett örökös eljárására, valamint az elektronikus kapcsolattartásra az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból, valamint a központi költségvetésből finanszírozott egyes támogatások igénybevételével kapcsolatos egységes eljárási szabályokról szóló tárgyévi miniszteri rendelet rendelkezéseit a jelen rendeletben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

(3) A 4. § (1) bekezdés szerinti kárbejelentés, valamint a 9. § (1) bekezdés szerinti kárenyhítő juttatás iránti kérelem elektronikus benyújtásának és fogadásának tényét a Központi Elektronikus Szolgáltató Rendszerben (a továbbiakban: KR) a mezőgazdasági termelő elektronikus tárhelyére történt sikeres feltöltés jelenti, amelyet az ideiglenesen fenntartott értesítési tárhelyre automatikusan kapott KR dokumentum igazol.


8. A kárenyhítő juttatás összegének megállapítása

 

12. § (1) A kárenyhítő juttatás összegének 2. melléklet V. pontja és 3. melléklet szerinti megállapítása során kizárólag azon növénykultúrák hozamérték-csökkenése vehető figyelembe, amelyeket - üzemi szinten a növénykultúrában 30%-ot meghaladó mértékű hozamcsökkenést előidéző - elemi káresemény okozott és azt az agrárkár-megállapító szerv igazolta.

(2) Nem nyújtható kárenyhítő juttatás, ha az agrárkár-megállapító szerv a 10. § (1) bekezdés szerinti döntésében nem igazolta a 9. § (3) bekezdésben meghatározott mértékű hozamérték-csökkenést.


Tájékoztatást adnak:
Szabó László: tel: 62 680-777
Zám Krisztián: 62- 680- 781

vissza »
Keresse lapunkat a Facebookon!
Archívum - utolsó megjelent számaink
2024. április
2024. március
2024. február
2024. január
2023. december
2023. november
2023. október