Kinek a kötelessége a pneumatikus vetőgép „deflektorral” való ellátása?

Forrás: NAIK MGI

Jön a tavasz és a tavaszi vetések ideje és újra felmerül a kérdés, ami már több évvel ezelőtt – pontosan 2010-től kezdve – is problémaként jelentkezett, hogy a pneumatikus vetőgépeken a „deflektorokról” kinek kell gondoskodni. Ez még a mai napig sem látszik egyértelműnek, pedig az. Sajnos a témában megjelent kommentárok, cikkek és tájékoztatók nem egyértelműek, több helyütt félreérthetők.
A jelenlegi szabályozás bizonyos a vetőmagok csávázásánál használt bizonyos vegyszerek légtérbe jutásának megakadályozását – kiporzás elleni védelem – írja elő, elsősorban a méhek védelme érdekében.

A kiporzás nagysága a pneumatikus vetőgépeknél jelentős is lehet, ezért ezt meg kell akadályozni illetve csökkenteni kell. A kiporzás csökkentése illetve megakadályozása a pneumatikus vetőgépeknél a „deflektor” alkalmazásával érhető el.

A „deflektor” nem más, mint egy porelvezető adapter, amely a pneumatikus szemenkénti vetőgépek ventilátorából kilépő elhasznált levegőt egy csővezeték segítségével levezeti a talajra. Ezáltal a csávázott vetőmagokról származó por nem a levegőbe – majd az életterünkbe – kerül, hanem a lehető legjobb helyre, a talajba.

A jogszabály: 91/414/EGK és a 2010/21/EU irányelv I. melléklete illetve 89/2004. (IV.15.) FVM rendelet 1. melléklete a következőkben határozza meg:

„A nem célzott szervezetek, különösen mézelő méhek védelmére, vetőmagkezelésre:
— a vetőmag bevonását kizárólag speciális vetőmagkezelő létesítményekben lehet végezni. E létesítményeknek az elérhető legjobb technikákat kell alkalmazniuk annak biztosítására, hogy a vetőmagnál történő alkalmazás, a tárolás és a szállítás során a porkibocsátás minimalizálható legyen,
— a vetéshez megfelelő berendezés használata szükséges, amely biztosítja a nagyfokú talajba juttatást, valamint az alkalmazás alatti kiömlés és porkibocsátás minimalizálását.”

 

Az előzőekből egyértelműen kiderül, nincs meghatározva, hogy:
milyen berendezéssel kell a nagyfokú talajba juttatást, valamint az alkalmazás alatti kiömlést és porkibocsátást minimalizálni, és az sem, hogy
mit értünk nagyfokú talajba juttatáson, mennyi az a minimális kiömlés és porkibocsátás,
az sem, hogy ez a berendezés, milyen műszaki kialakítású legyen, hogy a vetőgépre kell felszerelni és/vagy ez egy külön szerkezet, stb.

Azt, hogy a jogszabályi elvárást a pneumatikus vetőgépekre felszerelt „deflektor” biztosítja legjobban a gyakorlat és a tapasztalat alakította ki.

Az nincs sehol szabályozva, hogy pneumatikus vetőgépek csak „deflektorral” hozhatók forgalomba. Tehát a vetőgép gyártó illetve forgalmazó nem köteles csak „deflektorral” szerelt vetőgépet gyártani illetve forgalmazni. Természetesen a „deflektorral szerelt vetőgép egyes esetekben előnyösebben értékesíthető.

A vetéshez megfelelő berendezés használata, amely biztosítja a nagyfokú talajba juttatást, valamint az alkalmazás alatti kiömlés és porkibocsátás minimalizálását
a vetést végző kötelezettsége!

2013 tavaszán, egy érdeklődő forgalmazónak a következő részletes összeállítást készült, amely elérhető az alábbi linken:

 

http://munkavedelem.gmgi.hu/file/document/valasz.pdf

vissza »
Keresse lapunkat a Facebookon!
Archívum - utolsó megjelent számaink
2024. április
2024. március
2024. február
2024. január
2023. december
2023. november
2023. október