Kérdéses, hogy mennyit kapnak a szőlősök

Forrás: eu-info

Elkezdődött az új gazdasági év, a szép időben metszik a szőlőt a gazdák, készülnek a tavaszra, miközben még nagyon keveset lehet tudni arról, hogy milyen uniós támogatásra is számíthatnak. A probléma Tolna megyében több ezer embert érint. Mivel sem a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa, sem az agrárkamara munkatársai nem tudtak tájékoztatást adni arról, a szőlő- és borágazat szereplői mire számíthatnak idén, az agrártárca sajtóosztályához fordultunk. Sok a bizonytalanság akörül, pontosan milyen uniós támogatások érhetők el idén a szőlősgazdák és a borászok számára. A probléma Tolna megyében több ezer embert érint.

 

Elkezdődött az új gazdasági év, a szép időben metszik a szőlőt a gazdák, készülnek a tavaszra, miközben még nagyon keveset lehet tudni arról, hogy milyen uniós támogatásra is számíthatnak. Mivel sem a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa, sem az agrárkamara munkatársai nem tudtak tájékoztatást adni arról, a szőlő- és borágazat szereplői mire számíthatnak idén, az agrártárca sajtóosztályához fordultunk.

Az ágazat támogatási lehetőségeit Magyarország nemzeti támogatási programja határozza meg. A jelenleg hatályos támogatási program 2014-től 2018-ig tart, és 145,5 millió euró felhasználását teszi lehetővé – írta válaszában Farkas Annamária, az FM sajtóosztályának munkatársa. Ez alapján az alábbi támogatások érhetőek el: szőlőültetvények szerkezetátalakítása és átállítása, borászati termékek harmadik országokban megvalósuló promóciója, a szőlőfeldolgozás és a borkészítés során keletkező melléktermékek lepárlása. A borászati gépek, technológiai berendezések beszerzésének támogatása is tervben van, ennek feltétele, hogy az unió elfogadja hazánk vidékfejlesztési programját. Ez azonban még folyamatban van. Ebben a programban szerepel az agrár-környezetgazdálkodási támogatás (AKG) folytatása is, aminek az ötéves ciklusa egyébként lejárt. A támogatások igénylésével kapcsolatos feladatokat a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) látja el.


Nem kérik külön


Fontos változás a korábbi évekhez képest, hogy a SAPS támogatásra jogosult területeken, 2015-től a területalapú támogatás előírásai (kölcsönös megfeleltetés=KM) mellett, a zöldítés intézkedés előírásait is be kell tartania a gazdálkodónak ahhoz, hogy jogosult legyen a támogatási összeg száz százalékára. Jó hír a szőlővel foglakozó gazdálkodóknak, hogy szőlőültetvény, azaz szőlőművelési ág esetén a zöldítés követelményei automatikusan teljesülnek, így a KM előírásoknak történő megfelelőség esetén a teljes összeget kifizetik nekik (alaptámogatás /SAPS/ + zöldítés várható támogatási összege: 226 euró, hektáronként).


Szerkezetátalakítás


E jogcímen érhető el a következő években a legtöbb támogatás: összesen 123 millió euró (mintegy 40 milliárd forint), mivel a rendelkezésre álló források döntő többségét a kormány továbbra is fejlesztési célokra kívánja felhasználni. A forrásból jelenleg 100 millió euró keretösszeget nyitottak meg, ebből eddig 50 millió forint összegben fogadott el az MVH egyéni terveket (ez még nem a tényleges támogatási összeg). A szőlőültetvények szerkezetátalakításának és átállításának támogatása az MVH-nál igényelhető fajtaváltás vagy ültetvény áttelepítés esetén. Fajtaváltásnak az adott ültetvényben a tevékenységet megelőzően termesztett fajta érvényes engedéllyel történő cseréje minősül. Ültetvényáttelepítés pedig, ha egy adott területet érvényes engedéllyel betelepítettek, a borvidéki terv alapján. A támogatás a szerkezetátalakítás költségeihez való hozzájárulásból és a szerkezetátalakítással járó bevételkiesést ellentételező pénzbeli kompenzációból tevődik össze.

vissza »
Keresse lapunkat a Facebookon!
Archívum - utolsó megjelent számaink
2024. április
2024. március
2024. február
2024. január
2023. december
2023. november
2023. október