Számadás félsikerről - itt tart a mezőgazdaság![]() A növénytermesztők fele az idén ráfizetett tevékenységére, s ha nincs az uniós támogatás, bizony veszteséggel zárná az évet. Az állattenyésztők nagy része jól van, de ha előre tekint, van félnivalója. Fura év volt az idei, s nem lesz unalmas a következő sem.
Akinek jól jön a gyenge forint A forint soha nem volt ilyen hosszú távon ilyen gyenge, mint az idén. Csak ennek köszönhető, hogy a kukorica ára még nem esett be az uniós intervenciós árküszöb – nagyjából 30 ezer forint – alá. Ha például nem 306-310 forint lenne egy euró, hanem mondjuk 290, akkor a magyar termelők már rég jelentkezhetnének az intervenciós felvásárlásra.
Mindig az áfa
Amikor megárt a sok Így aztán nem csoda, hogy az itthoni árak is nyomottak: a takarmány búza 37-38 ezer, a malmi búza 40-46 ezer, a kukorica 33-35, a napraforgó 83-85 ezer forint tonnánként. S hiába termett 7 millió tonna kalászos, 9 millió tonna kukorica, 1,5 millió napraforgó b félmillió repce, a termelők jó részénél már nem fedezik a kiadásokat az értékesítési bevételek. Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke szerint csak a termelők tizedénél várható megfelelő – tavalyi szintű - jövedelem, 30-40 százalékuk ennél alacsonyabb értékben, de legalább profitot ér el. A többiek vagy nullszaldósak, vagy veszteségesek lesznek. Vagyis a termelők 50-60 százaléka nem jut nyereséghez, ebből 25 százalék kifejezetten bukik a növénytermesztésen. Ha nem lenne az uniós területalapú támogatás, akkor nagy részük nettó ráfizetéses lenne.
Jobb, de nem az igazi. Az állattenyésztők egyik szeme sír, a másik nevet. Az olcsó gabona olcsóbb takarmányt is jelent, márpedig költségeik kétharmadát ez teszi ki. A számítások szerint egy év alatt 10-12 százalékkal csökkent a takarmányozási költség. Ha maradtak volna a régi felvásárlási árak, akkor ez nyereséget jelentett volna. De nem maradtak az árak: az oroszok már február végétől megtiltották az európai disznók bevitelét, majd augusztustól egy évig embargót hirdettek szinte minden fontosabb agrárcikkre, élelmiszerre. Habár a kimutatások szerint a magyar kivitelből csak 80 millió dollárt, nagyjából 25 milliárd forintot érint a moszkvai tilalom a közvetett hatása további, sokkal nagyobb károkat okoz. Európa úgymond bedugult húsból, sajtból, tejből, gyümölcsből, zöldségből. Emiatt kialakult túlkínálat nyomja lefelé a felvásárlási árakat. A sertés ára 10, a baromfié 5 százalékkal csökkent 2013-hoz képest.
Történik mindez akkor, amikor a legnagyobb átalakulás alatt és előtt áll mezőgazdaságunk. A földtörvény már idén megváltoztatta némileg a viszonyokat, de a nagyobb üzemek meghosszabbították bérleteiket, s miko rmajd azok lejárnak jön az igazi változás: ők már nem bérelhetik régi területeiket. Aztán itt a földforgalmi törvény hatása: 1200-1800 hektárnál nem lehet nagyobb birtok. Ráadásul 2015-től 12000 hektár felett már nem jár az eddigi területalapú támogatás sem a nagyoknak. Azoknak, amelyek az ország állatállományának jelentős, több, mint kétharmadnyi részét gondozzák. Vagyis azoknak, amelyek a húst, a tejet, a tojást előállítják.
Visszatérve a sertéstenyésztésre: a kormány végre lépett egy kicsit a piac kifehérítése érdekében és a 2014 januárja óta a sertésre és félsertésre bevezetett 27 helyetti 5 százalékos áfa alkalmazása egyértelműen tisztította a viszonyokat. Ennek köszönhető legalábbis, hogy több hazai sertés vágásáról, 3 millió feletti állományról adnak hírt a statisztikák.
Nyár közepétől már azt is látni lehetett, hogy baj lesz az almával, a magyar kormány azonban az unióra várt. Hiába. A brüsszeli első körös támogatás összeomlott, mielőtt hozzáférhettek volna magyar termelők. Így 3 milliárd forintnyi adófizetői összegből támogatták a honi termelőket. Nem sok hatással: 12-13 forint az ipari alma – egy éve 32-33 forint volt -, 30-35 forintra állt be az étkezési alma felvásárlási ára. Egész Európa úszik a gyümölcsben, gyümölcslében.
Kérdés, hogy mennyit vesz ki a gazdálkodók zsebéből az idei év, mert a mezőgazdasági termelői árak nagyobb mértékben csökkentek, mint a ráfordítási árak. Igaz, van tartalék, mivel a bankokban nagyjából 500 milliárd forintra tehető a gazdálkodók által kezelt betétállomány. ![]() ![]() ![]()
MAN eTGL– hangtalanul, füstmentesen szállít
2025-04-16 | gepmax.hu
Kis súly, nagy tudás – bemutatkozik az EcominoS robot
2025-04-08 | gepmax.hu
Az Ag Leader megoldja a munkaeszköz-sodródás problémáját
2025-04-01 | gepmax.hu
A Daedong bemutatta új RT100 autonóm szállítórobotját
2025-03-24 | gepmax.hu
Rábólintott a NASA, magyar csokoládé utazik a világűrbe
2025-03-17 | magyarmezogazdasag.hu
tovább a többi hírhez »
|