Mennyiségi vagy minőségi termelést támogassunk?![]() Egy új támogatási időszakhoz kapcsolódó tervezéskor, majd a bevezetésekor mindig felmerülnek új ötletek, célok, irányok mind gazdálkodói, mind hazai és brüsszeli intézmények vezetői, szakértői részéről, és persze minden más szereplőéről is, aki bármilyen szálon kötődik az európai agráriumhoz, élelmiszer termeléshez. A következő pár sorban Takács Attila, gazdasági agrármérnök arról ír, hogy melyek lennének a támogatásokkal szemben a gazdálkodói elvárások, melyek azok, amelyeket lehet/ne teljesíteni és mi az, ami nem reális.
Több fórumon ismét elhangzott például az a termelői javaslat, hogy az egységes területalapú támogatások esetében, miért ugyanazt a támogatást kapja egy pár aranykoronás földdel rendelkező gazdálkodó 1 hektár után, akinél szerencsésen kell, hogy alakuljon a csillagállás (időjárás) ahhoz, hogy megfelelő jövedelmezőséggel tudjon szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozni, mint mondjuk egy 30 aranykoronánál magasabb, szinte garantáltan nagyobb hozamokat és jobb minőséget elérő területtel rendelkező gazdálkodó. A szándék érthető, és biztosan kevesen mondanák azt, hogy nem lenne jó ilyen szempontok alapján szétosztani a támogatásokat. De az EU-s szabályok, különösen a következő időszakra vonatkozó támogatások esetében ezt nem tették és teszik lehetővé, az új támogatási elemek (pl.: zöldítés) miatt pedig, véleményem szerint, kivitelezhetetlen is lenne a támogatások igénylése és ellenőrzése. Persze érdekes lehetne a kérdés, ha ezt szeretnék a németek, franciák, hollandok és nekünk csak az ő példájukat kellene követnünk, erre azonban szintén semmi esély, mert náluk történelmi alapon alakultak ki a támogatási összegek és kevésbé valószínű, hogy ettől eltérnének.
Az állattenyésztés támogatásának esetében szakmai szempontból az egyik legegyszerűbb kérdés és javaslat is, hogy a minőségi, világpiaci viszonylatban is versenyképes állattenyésztést és állati termék előállítást támogassa az unió. Igen ám, de itt jön mindig az első buktató kérdés, hogyan szabályozzák a támogatások igénybevételének feltételeit, mi történik azokkal az állattartókkal, akik nem a legmagasabb színvonalon, például hátrányosabb termőhelyi adottságokkal rendelkező területeken termelnek, vagy kinek a minőségi elvárásai szerint osszák el a rendelkezésre álló forrásokat. A különböző WTO tárgyalások és szabadkereskedelmi egyezményekben vállalt támogatási korlátokról pedig blog bejegyzések sorozatát lehetne írni.
![]() ![]() ![]()
MAN eTGL– hangtalanul, füstmentesen szállít
2025-04-16 | gepmax.hu
Kis súly, nagy tudás – bemutatkozik az EcominoS robot
2025-04-08 | gepmax.hu
Az Ag Leader megoldja a munkaeszköz-sodródás problémáját
2025-04-01 | gepmax.hu
A Daedong bemutatta új RT100 autonóm szállítórobotját
2025-03-24 | gepmax.hu
Rábólintott a NASA, magyar csokoládé utazik a világűrbe
2025-03-17 | magyarmezogazdasag.hu
tovább a többi hírhez »
|