A gyapjú lehet a jövő polisztirolja?

Forrás: ng24.hu

Egy ausztrál találmány a polisztirolt igyekszik minél több területen kiváltani – mi mással, mint a déli kontinensen bőven rendelkezésre álló gyapjúval.

 

A Sydney-i Egyetem számolt be arról a vállalkozásról, amely a nagyon gyakran használt és a szeméttömegben rengeteg helyet elfoglaló polisztirol kiváltását tűzte ki egyik céljául. A polisztirol az a habszerű, ütésálló és hőszigetelő műanyag, amelyet például az ételkiszállításoknál tárolóedényként, vagy számtalan termék védőcsomagolásában megtalálhatunk.

Sajnos ez a műanyag a legkevésbé újrahasznosított a világon. Joanne Howarth az egyetem innovációs díjának 2021-es nyertese annak a vállalkozásnak a vezetője, amely a súlyos környezeti probléma egy igen jelentős részének megoldását ígéri.

Howarth két textilfizikus segítségével vizsgálta meg a gyapjú, mint alternatíva lehetőségét, miután olvasott egy, még az 1980-as években végzett európai kutatásról ezzel kapcsolatosan. A szakemberekkel végzett három év munkája után megszületett az a gyapjúszálakból készült szigetelőanyag, amely nemcsak felveszi a versenyt a polisztirollal, hőszigetelő tulajdonságaiban le is győzi azt.

 

A termékhez kimondottan a tisztítás során keletkező gyapjúhulladék szükséges, nem pedig a legfinomabb szálak, amelyeket a textilipar használ, egyelőre azonban külföldről kell importálnia az alapanyagot, mivel Ausztráliának a hatalmas gyapjútermelése (a világ összes gyapjának negyede itteni birkákon nő) ellenére sincs belföldi gyapjútisztító üzeme, külföldön végeztetik el ezt a munkát. Azonban Howarth álma, hogy a gyapjútisztítást is visszahozza a kontinensre, ezzel a hulladékhoz is hazai forrásból tudna hozzájutni.

 

Ausztrália és Új-Zéland a világ polisztirol-fogyasztásának csupán 1,3 százalékát adja, de a vállalkozás 2022-től már Délkelet-Ázsiába is szállít gyapjú csomagoló-szigetelő anyagból. Ázsia a világon termelt politsztirol 46 százalékát használja fel, így itt van mit kiváltani.

 

Eddig 3500 tonna gyapjúhulladékot alakítottak át szigetelőanyaggá, és ezzel 7,2 millió polisztirol dobozt váltottak ki úgy, hogy adalékanyagoktól mentes maradt a gyapjú szigetelés, amely ennek köszönhetően valóban otthoni körülmények közt is komposztálható csomagolóanyaggá vált. Azonban nem kell megszabadulni rögtön a szigetelőlapoktól, azok számtalanszor újra és újra használhatóak.

vissza »
Keresse lapunkat a Facebookon!
Archívum - utolsó megjelent számaink
2024. október
2024. szeptember
2024. augusztus
2024. július
2024. június
2024. május
2024. április