Változnak az új AKG szabályai
Forrás: agroinform
A támogatás céljai változatlanok, az igénylés menete azonban más lesz – a NAK összefoglalója a legfontosabb tudnivalókról.
Az agrár-környezetgazdálkodási támogatás céljai nem változnak: a vidéki területek fenntartható fejlődésének támogatása, a környezet állapotának megőrzése és javítása, a mezőgazdasági eredetű környezeti terhelés csökkentése, valamint a természeti erőforrások fenntartható használatán alapuló mezőgazdasági gyakorlat erősítése.
Az AKG kiemelten támogatja még a biodiverzitás megőrzését; a természet, a víz és a talaj védelmét, a klímaváltozás elleni küzdelmet és az éghajlatváltozáshoz történő alkalmazkodást a termőhelyi adottságoknak megfelelő termelési szerkezet, a környezettudatos gazdálkodás és fenntartható tájhasználat kialakításával. Az AKG kifizetés az előírásokban meghatározott gazdálkodói többletvállalásoknak az ellentételezésére szolgál, nem fogható fel tehát csak egyszerűen többletvállalás nélküli „támogatásnak”. A többletvállalásoknak hatással kell lennie az agrárkörnyezet minőségének fenntartására, fejlesztésére.
Ami változik:
A Vidékfejlesztési Programban az AKG-ról leválik az Ökológiai gazdálkodás, amely külön alintézkedésbe kerül. A tervezetek szerint az Ökológiai gazdálkodás intézkedés pályázati kiírása az AKG pályázati kiírását követően kerül meghirdetésre, de a támogatási kérelmek beadására várhatóan egy időben kerülhet majd sor. A kötelezettségvállalás időszaka mindkét esetben 2016. január 1. – 2020. december 31. közötti naptári évekre vonatkozik, melyhez a többi VP területalapon nyújtott támogatás is csatlakozik.
A VP-ben lévő valamennyi támogatás esetében a támogatások igénylésének menete megváltozik: a támogatási feltételek nem jogszabályokban, hanem pályázati felhívásban kerülnek meghirdetésre, azokra pályázatot (támogatási kérelmet) kell majd benyújtani. A pályázati felhívások a www.palyazat.gov.hu honlapon jelennek meg. A területalapon nyújtott támogatásoknál – így az AKG és az Ökogazdálkodás is - a benyújtásra az eddigiekhez hasonlóan az MVH elektronikus felületén lesz majd lehetőség. A támogatások odaítélésére polgári jogi alapon, az AKG és Ökogazdálkodás esetében támogatói okirat kibocsátásával kerül sor. A pályázat benyújtásához a területek lemérése a tervezet szerint mindkét esetben elvárt.
Tematikus előíráscsoportok
Az új AKG egyik fő jellemzője, hogy nem a megszokott célprogram alapján épül fel, hanem a kötelezettségeket előírás alapon határozza meg. A támogatás alapját a területhasználat adja, amely tekintetében 16 tematikus előíráscsoportot különböztet meg.
1. Agrár-környezetgazdálkodási alapcsomag (kötelező): az alapkövetelményeken túlmutató előírások. Az alapcsomag előírásaihoz egy kifizetési összeg tartozik. Az előírások között találhatóak alapelőírások (A) és zonális alapelőírások (ZA). A zonális alapelőírások olyan előírások, amelyek a horizontális tematikus előíráscsoportok esetében adott esetben választhatóként jelennek meg, azonban a zonális tematikus előíráscsoportok esetében az alapelőírások részét képezik. Ennek megfelelően betartásukért a kifizetés az alapelőírásokkal együtt egy összegben történik.
2. Választható előírások (V): az alapcsomagon túli olyan előírások, amelyek különböző környezeti kihívásokat (vetésszerkezeti elvárások, talaj- és vízvédelem, biodiverzitás megőrzése, stb.) kezelnek, és amelyekből a támogatásra jogosultak szabadon választanak. A kifizetési összeg előírásonként került meghatározásra.
A választható előírások felvételére vonatkozó szabályok
• Az MTÉT szántó- és gyepterületek tematikus előíráscsoportok esetében nem kötelező az alapcsomagon felül előírást választani. A többi tematikus előíráscsoport esetében, amennyiben a választható előírások száma megengedi, legalább kettő előírást kell választani.
• Tematikus előíráscsoportonként legfeljebb kétféle előíráscsomag alakítható ki. Az adott tematikus előíráscsoportban szereplő minden kötelezettségvállalással érintett egybefüggő területre e két előíráscsomag valamelyikét lehet választani, további kombinációs lehetőség nincs.
• Mindkét előíráscsomagnak (amennyiben a választható előírások száma megengedi), legalább kettő választható előírást kell tartalmaznia, amelyek közül legalább az egyik előírás eltér a másik előíráscsomagban szereplő két választott előírástól.
Egy kötelezettségvállalással érintett egybefüggő területre kizárólag egy agrár-környezetgazdálkodási tematikus előíráscsoport alapján igényelhető támogatás, a fenti kombinációs lehetőségekkel. A támogatási összeget az alapcsomagra egy összegben, majd ezen felül előírásonként kell kiszámítani, vagyis az adott területre felvehető összes kifizetési összeg az alapelőírások, valamint a választott előírások számától és az azokhoz rendelt kifizetési összegektől függ. Ezen összegek nem haladhatják meg a tematikus előíráscsoportra hektáronként meghatározott összeget.
Kötelezettségvállalások és követelmények
Az AKG-ba belépő minden gazdálkodóra vonatkoznak a következők:
• A gazdálkodó gazdálkodási naplót köteles vezetni, amely az adott év január 1-jével kezdődik és adott év december 31-ével zárul. A gazdálkodási naplót a kötelezettségvállalási időszak utolsó évét követő 5. év végéig meg kell őrizni.
• A támogatásra jogosult gazdálkodóknak 2016. december 31-ig agrár-környezetgazdálkodási képzésen kell részt vennie.
• Amennyiben az agrár-környezetgazdálkodási kifizetés keretében vállalt előírást a kedvezményezett az adott évben az adott táblára vonatkozóan a 10/2015. (III. 13.) FM rendelet szerinti ökológiai jelentőségű terület előírásaként is el kívánja számolni, abban az esetben az agrár-környezetgazdálkodási kötelezettség teljesítéseként nem kerül figyelembe vételre.
• gazdálkodási napló meghatározott adatainak elektronikus beküldése (webGN)
• monitoring adatszolgáltatás
• táblaméret: 0,25 ha
• a kedvezményezettnek a kötelezettségvállalással érintett teljes területen a támogatási időszak ötéves időtartama alatt az adott év minden napjára vonatkozóan jogszerű földhasználónak kell lennie és be kell tartania az általa vállalt előírásokat.
Tematikus előíráscsoportok előírásaitól függő követelmények
1. Tápanyag-gazdálkodási terv meghatározott adatainak elektronikus beküldése.
2. A gyepgazdálkodási tematikus előíráscsoportok esetében támogatásban az a kérelmező részesülhet, aki a kötelezettségvállalás időszakában a legeltethető állatokra vonatkozóan a tartási helyek, a tenyészetek és az ezekkel kapcsolatos egyes adatok országos nyilvántartási rendszeréről szóló 119/2007. (X. 18.) FVM rendelet alapján vezetett nyilvántartásban a legeltethető állatállomány folyamatos tartójaként szerepel.
AKG alapkövetelmények (Referenciaelemek)
A korábbi ciklus AKG minimumkövetelményei helyett új követelményrendszer lép életbe. Ezek betartásáért külön támogatás nem adható, ugyanakkor ezek a követelmények minden AKG intézkedésbe belépő gazdálkodó számára kötelezőek:
A támogatásra jogosultnak a teljes támogatási időszak alatt be kell tartania az alábbi követelményeket:
• Kölcsönös Megfeleltetés előírásai és követelményei
• A zöldítésről szóló FM rendeletben szereplő minimumkövetelmények
• A Helyes Mezőgazdasági Gyakorlat követelményei
• Az integrált növényvédelem általános elveinek betartása.
Amennyiben a gazdálkodó a feltételek ismeretében úgy dönt, hogy támogatási kérelmet nyújt be, úgy az alábbiak figyelembe vétele fontos:
Jogosultsági kritériumok
• A támogatással érintett terület minden tematikus előíráscsoport esetében minimum 1 hektár, ültetvény tematikus előíráscsoport esetében a “hagyományos gyümölcsös fenntartása” előírás választása esetén maximum 2 hektár. A “hagyományos gyümölcsös fenntartása” előírás szőlőültetvény esetében nem választható.
• Ültetvény földhasználati kategória esetében a “hagyományos gyümölcsös fenntartása” előírás választása kivételével a támogatásba behozott ültetvény életkora a pályázat benyújtásának időpontjában nem lehet több, mint 20 év (kivéve dió, gesztenye és szőlő).
• Zonális előírás felvétele csak a MePAR-ban feltüntetett – a területi kritériumoknak megfelelő – terület esetében lehetséges.
• Az agrár-környezetgazdálkodási támogatásba bevont kötelezettségvállalással érintett egybefüggő terület egyúttal nem vonható be az ökológiai gazdálkodás támogatásba is. Az AKG támogatásba nem vonható be a 10 éves kötelezettségvállalással érintett ÚMVP AKG Környezetvédelmi gyeptelepítés célprogrammal érintett területe. A támogatási kérelmek elektronikus úton történő benyújtására várhatóan 2015 őszén lesz lehetőség. Ezt követően kérelmet beadni már nem lehet, a határidő elmulasztása jogvesztő lesz. Egy kérelmező egy támogatási kérelmet nyújthat be, de egy támogatási kérelmen belül több tematikus előíráscsoport megvalósítására is igényelhető támogatás.Egy kötelezettségvállalással érintett területre csak egy tematikus előíráscsoport adható meg. A kérelmező köteles meghatározni a támogatásba bevinni kívánt földterület nagyságát. A terület beazonosítását a kötelezettségvállalással érintett egybefüggő területetekre legalább 3 méter pontossággal beazonosító EOV koordinátákat alfanumerikusan, shape file feltöltésével, vagy az ÚMVP AKG támogatásban részesült gazdálkodók esetében az ott felmért poligonok kiválasztásával is lehetőség van elvégezni. A földterület beazonosítását a kérelmezőnek a támogatási kérelem beadásával együtt el kell végeznie.
A támogatási kérelmek pontozási rendszer alapján kerülnek elbírálásra. A pontozási rendszerben a következő értékelési szempontok szerint kerülnek kiválasztásra a támogatásra kerülő gazdálkodók:
• területi szempontok – a bevont terület környezeti meghatározottsága (Natura 2000, nitrátérzékeny terület, THÉT (korábban KAT) terület, stb.),
• a választott előírások alapján számított környezeti hozzáadott érték,
• egyéb szempontok: a gazdaság mérete, agrárvégzettség, szaktanácsadói javaslat alapján tett vállalás, állatállomány megléte, a gazdaság teljes méretéhez képest az AKG-ba bevitt területek aránya, 5 éves földhasználati jogosultság megléte az érintett területek arányától függően.
A pontozási rendszerről részletesebb információk a pályázati felhívásban jelennek meg.
A támogatási kérelem benyújtása során – amennyiben releváns – mellékelni kell:
1. a szaktanácsadó által kiállított igazolást, melyen igazolja, hogy az előíráscsomagok a közreműködésével kerültek összeállításra,
2. a családi gazdaság nyilvántartásba vételéről szóló határozatot,
3. a végzettséget igazoló oklevelet illetve bizonyítványt,
4. a gazdasági társaság alkalmazottjának munkaszerződését, amennyiben az alkalmazott végzettségét igazoló oklevél, illetve bizonyítvány kerül benyújtásra,
5. őshonos és veszélyeztetett állatok tartása esetén tenyésztőszervezeti igazolást. A támogatási kérelem mellékleteit jpg vagy pdf formátumban, elektronikus úton kell benyújtani a támogatási kérelem részeként. Öt évre szóló földhasználat megléte már előnyt jelent, ezt azonban nem kell dokumentálni, mert az MVH az adatokat a földhasználat, illetve ingatlannyilvántartás alapján veszi figyelembe. Ugyanez vonatkozik azon esetre is, amikor többletpontot jelent a gazdálkodó számára a támogatási kérelem benyújtási időszak utolsó napján meglévő legeltethető állatállomány (0,2 ÁE/ha). Ezt sem kell a gazdálkodónak igazolnia, azt az MVH ellenőrzi a hiteles nyilvántartásból.
A támogatás intenzitása 100% gyep, ültetvény és nádas földhasználati kategória esetében
A támogatás mértékét szántóföldi gazdálkodás támogatása esetében a mezőgazdasági termelő tárgyévi egységes kérelmében bejelentett összes szántó, gyep és ültetvény hasznosítási módú terület méretétől függően kell megállapítani, tehát csak a szántó esetében kell a degresszivitást alkalmazni az alábbiak szerint:
Egységes kérelemben bejelentett terület mérete (ha), támogatásintenzitás szintje:
• 1-300 ha 100%
• 300,01-1200 ha 85%
• 1200,01 ha felett 50%
Fontos:
- A vetésszerkezeti előírásokat kizárólag fővetésű növényeknél kell értelmezni – egységes kérelem első növénye -, tehát nem alkalmazható a diverzifikációnál alkalmazott lehetőség.
- A támogatás több olyan előírást is tartalmaz, amely a zöldítésben bejelentett ökológiai fókuszterületekkel hasonló természetű (pl. zöldugar, zöldtrágya, szántóföldi szegély). A kettős finanszírozás elkerülése érdekében azon terület, mely EFA-ként megjelölésre kerül az egységes kérelemben, az nem vehető figyelembe az AKG előírások teljesítéséhez (pl. vetésszerkezet).