A mezőgazdaság gépesítésének története
Dr. HENTZ Károly
Az emberiség fejlődéstörténetének alapvető meghatározó eleme az élelemszerzés, a létfenntartás biztosítása és annak fejlődése. Az élelmiszertermelés történeti távlatban jelentősen fejlődött. A civilizáció az önfenntartástól a mai korszerű termelési eljárásokkal eljutott arra szinte, hogy ma már egy aktív mezőgazdasági munkás – egy termelési ciklusban – 45-50 ember éves élelmiszerigényét képes előállítani. Az élelem-előállítás fejlődése megteremtette az alapját a civilizáció fejlődésének. Felszabadítva az embert a napi állandó létfenntartást biztosító munkavégzés alól, lehetővé téve, hogy az ember alkotóerejét az életminőség javításának más területein fejtse ki, például megteremtette a feltételét művészetek kialakulásának.
Az élelmiszer-előállítás robbanásszerű fejlődését egyértelműen a mezőgazdasági technika és technológia intenzív fejlődése biztosította. A mezőgazdasági termelés összetett és bonyolult, térben és időben is változó technológiai műveletek sorozata, magas hozzáadott tudás-, anyag- és energiaigényű folyamat. A 21. században – az emberiség élelemmel történő ellátásához – a szükséges élelmiszermennyiség előállítása mezőgazdasági gépek és a gépeket irányító nagy tudású emberek nélkül elképzelhetetlen. A termelés gépesítésének, a korszerű eszközöknek e bonyolult és folyamatosan fejlődő és változó technológiai műveletsorok igényeinek kell megfelelniük. A kor mérnökei, műszaki szakemberei ennek a kihívásnak a tervezés és gépgyártás, valamint a gépüzemeltetés feladataiban is eleget tettek és tesznek.
A visszatekintő rovat keretében ezen összetett mezőgazdasági gépek kialakulásának, fejlődésének kereteit, alapjait, történeti fejlődését szemlézzük. Célunk, hogy – a feldolgozásból, a cikksorozatból – a mezőgazdasági technikai fejlődéstörténetéből, korunk mezőgazdasági gépei, géprendszerei jobban érthetők, befogadhatók legyenek. Továbbá cél, hogy a társadalom a mezőgazdasági technika termelésben betöltött szerepét megfelelő szinten értékelje, és az agrárgépészet társadalmi megítélésében elnyerje szerepéhez, fontosságához méltó helyét és értékét. Nem utolsó sorban cél az agrárgépész, illetve a mezőgépész szakma társadalmi presztízsének javítása is.
A cikksorozat a szántóföldi növénytermesztés jellegzetes géptípusainak hazai és nemzetközi történetét dolgozza fel. De elöljáróban tekintsünk át a mezőgazdasági termelés kialakulásának főbb állomásait, majd a cikk szeptemberi 2. részében a mezőgazdaság gépesítésének főbb, meghatározó korszakait és gépeit ...
... tovább »