A haltermelést 15,5 milliárd forinttal támogatják meg

Forrás: eu-info

Az új magyar halgazdálkodási programon keresztül többek között a haltermelő beruházások infrastruktúra-fejlesztésére számíthat a következő hét évben az édesvízi haltermelés. Mint ahogyan azt korábban megírtuk, haltermelő beruházások infrastruktúra-fejlesztésére, költségcsökkentő és energiahatékony technológiai fejlesztésére is jelentősen több uniós forrás jut a jövőben. Somogyban az első körben több száz millió forintos beruházási hullám indulhat el.

A mérték a lényeg: ha a támogatás eléri az 50 százalékot, valószínű pályázunk - mondta Pitz András mihálypusztai haltermelő. - Amennyiben ennél alacsonyabb összeget lehet elnyerni, akkor kétszer is meggondolom, hogy jelentkezem a kiírásra. Egy pályázatnál eleve sok feltételt támasztanak, rengeteg adminisztrációs előírást kell betartani, ám ha a vállalkozást fejleszteni szeretném, szükség van minden elnyerhető forrásra. Összesen 11 halastavon gazdálkodunk, s a gazdaságos termeléshez egy csaknem 100 tonna termény befogadására alkalmas tárolóra lenne szükségünk.

Az uniós döntés alapján Magyarország az új Európai Tengerügyi és Halászati Alapból a korábbiakhoz képest 12 százalékkal több pénzügyi forrásból gazdálkodhat, derült ki a Földművelésügyi Minisztérium tájékoztatójából. Mintegy 15,5 milliárd forint támogatás áll majd rendelkezésre a halgazdálkodási ágazat fejlesztésére a következő hét évben.
A program elsődleges céljai között szerepel a haltermelés növelése, a termékpaletta bővítése, a halastavak természeti értékeinek megőrzése és az ágazat versenyképességének növelése. Ez jelentős eredmény, hiszen ez az összeg a magyar halgazdálkodásra fordítható korábbi uniós támogatást felülmúlja, miközben a tagállamok jelentős részénél csökkentek a források.
Somogyban már osztanak-szoroznak. Pórel Tamás somogyvári haltermelő nagyjából 50 hektárnyi vízfelületen gazdálkodik, nemrég egy halászati pályázat során közel 15 millió forint támogatást nyert, melyből traktort vásárolhatott. Önerőből korábban felújította a halastavaknál található műtárgyakat, rendbe rakta a duzzasztóművet. A szakember szerint a halgazdaság állandó figyelmet, törődést igényel. - Jó lenne, ha a földes utak egy részét lekövezhetnénk, mivel az őszi lehalászáskor gyakran esik, s ilyenkor sártengerré válik az út - mondta a családi vállalkozás vezetője. - A halastavak őrzése is lényeges feladat, részben kerítésépítéssel szeretnénk védekezni az orvhalászok ellen. Egy 40-50 méter hosszú háló ára csaknem 600-700 ezer forint.
Szabó Attila, a Tógazda Zrt. halászmestere a haltermelés hatékonyságának növelését stratégiai feladatnak tartja. Hiába gazdálkodik ugyanis egy cég nagy területen, a versenyképesség erősítésében kulcsszerepet játszik a technológia korszerűsítése, a géppark fejlesztése. A zrt., mely hat megyében van jelen, Somogyban közel 30 kisebb-nagyobb tavon gazdálkodik, évente több száz tonna halat értékesít. Ennek közel 60-70 százaléka ponty.
Az első és egyik leglényegesebb feladat a tórekonstrukció - mondta. - A zsilipek, halágyak, gátak felújítását tervszerűen végezzük el, csakhogy ilyen kiterjedt tórendszernél időről-időre tetemes összeget kell erre fordítani. Legközelebb Mike és Lábod térségében esedékes a feladat, s ezen kívül új rakodógépet, halszállító teherautót szeretnénk vásárolni részben pályázati pénzből valamint a meglévő halászati felszereléseket is megakarjuk újítani.

vissza »
Keresse lapunkat a Facebookon!
Archívum - utolsó megjelent számaink
2024. október
2024. szeptember
2024. augusztus
2024. július
2024. június
2024. május
2024. április