Nem lesz acélos az idei búzatermés

Forrás: szabadfold.hu

Az ország igen alacsony humán és állattenyésztési szükségleteit bőven fedezi az idei búzatermés, de a mostani aratás előzetes eredményei is bizonyítják, messze elmaradunk az unióban megszokott hozamoktól, bevételektől. A nyomott árak, közepes hozamok miatt szinte alig hoz jövedelmet a kalászos termesztése az országban.

 

Megkezdődött az aratás az országban, a gazdálkodók már csaknem minden megyében megkezdték az őszi árpa betakarítását – közölte a Földművelésügyi Minisztérium (FM) agrárgazdaságért felelős államtitkára csütörtökön a fővárosban az aratási koordinációs bizottság első ülését követően. Czerván György elmondta, hogy a terméskilátások jók, a belföldi ellátáshoz szükséges kenyérgabona és takarmánygabona az idén is megterem Magyarországon, sőt még kivitelre is jut belőle, komoly export árualap fog képződni. Az őszi vetésű, nyári betakarítású növények várható hozama a tavalyinál 4-5 százalékkal kevesebb lesz, de az előző öt év átlagához képest 8-10 százalékos hozamnövekedéssel számolnak – összegezte.
A 218 ezer hektáron elvetett árpa felét már betakarították. A termény hozama országosan nagy eltéréseket mutat, vannak öt-hat tonnás hektáronkénti eredmények is, az eddig betakarított területeken az előzetes becsléssel megegyezően 4,3 tonna az átlagtermés. A búza aratása megkezdődött a déli megyékben, vetésterülete 1 millió 39 ezer hektár, ez az egy évvel ezelőttinél 60 ezer hektárral kevesebb. Búzából a tavalyi hektáronkénti 4,7 tonnás hozamnál alig alacsonyabb, 4,5-4,6 tonnás termésátlaggal számolnak. A tavalyi ötmillió tonnás termésmennyiséghez képest a becslések szerint 4,7 millió tonna lesz az őszibúza-termés. Ez bőven fedezi a hazai szükségletet, ebből a malmibúza-igény 1,2 millió tonna, ugyanennyi a takarmányigény, így több mint 2 millió tonna export árualap képződhet. (Tegyük hozzá, ekkora területen a németek, franciak, de még az angolok is 7-9 millió tonna búzát aratnak. Mi még a harminc évvel ezelőtti átlagainkat sem érjük el, számos, szakmai ok miatt.)
A 43 ezer hektáron termesztett rozsból közepes termésátlaggal, hektáronként 2,9 tonnával számolnak. A tritikálét 129 ezer hektáron termesztik, várt termésátlaga hektáronként 3,85 tonna. Az őszi káposztarepce betakarításra váró területe 207 ezer hektár, hatezer hektárral alacsonyabb, mint egy éve, a tavalyi hektáronkénti 3 tonnás rekordtermést idén nem fogják megismételni, mennyisége az előzetes becslések szerint hektáronként 2,5 tonna lesz.
A piaci helyzetről szólva Czerván György elmondta: az árak a világpiaci árakat követik Magyarországon. Január közepétől csökkent a gabona ára 10-15 százalékkal, majd június elején megállt, az utóbbi napokban kis növekedés volt. A tőzsdei kötések szerint a malmi búza ára 48 ezer forint tonnánként a legközelebbi szállításra, egy éve ez 46 200 forint volt. A takarmánybúza ára jelenleg 45300 forint tonnánként, ez csaknem azonos az előző évivel. A takarmánykukorica 41 600 forint tonnánként, egy éve ez 46 ezer forint volt.
Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke elmondta: felkészültek az aratásra, Magyarországon a betakarításra váró terméshez kifogástalan minőségű raktárak állnak rendelkezésére, és a géppark is megfelelő. A szállításban előrelépés, hogy a traktorok jó minőségben, kifogástalan állapotban vannak. Az látszik, hogy a kalászosok minősége az előző évinél jobb – mondta. Értékesítési gondok nem lesznek Vancsura József szerint, viszont az árak alacsonyak, évente azért emelnek szót, hogy 50 forintos kilónkénti árat szeretnének elérni, ami jelenleg még 2-3 forinttal kevesebb. A lakosság türelmét kérték a forgalmat esetleg lassító, a gabona betakarítását végző járművekkel szemben – tette hozzá.
Jól indult az idei aratás Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, ahol az árpa betakarítása félidejénél tart, s az átlagtermés jobb a közepesnél - közölte Rácz Imre, a térségi agrárkamara elnöke a térségi önkormányzati közgyűlés keddi nyíregyházi tanácskozásán, ahol a szervezet munkájáról hallgattak meg tájékoztatást a testület tagjai. A Nyírségben több mint 48 ezer hektár gabonaféle vár betakarításra. A gazdálkodók árpából 929 hektárt vetettek, amelynek felét már learatták. Az eddigi átlagtermés hektáronként 4 tonna, ami jobb a közepesnél. Őszi búzából 27,5 ezer hektár az elvetett terület, rozsból 3 ezer hektár, tritikáléból 12,7 ezer hektár, míg zabból 4,3 ezer hektár. A tavalyinál valamivel jobb termést várnak. A legnagyobb vetésterület az idén is a kukorica Szabolcsban, 108 ezer hektár. Továbbá silónak 4 ezer 135 hektár, vetőmagnak pedig 270 hektár kukoricát vetettek a gazdálkodók. A szabolcsi térség megőrizte országos vezető helyét a dohányültetvényeknél, 3 ezer 694 hektárra ültettek ki palántákat.
Az elmúlt hét esős időjárása kissé kitolta az aratás kezdetét, de a múlt hét végén megkezdődhetett az őszi búza betakarítása Békésben - mondta a megyei aratási bizottság hétfői ülése után Kozsuch Kornél, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Békés Megyei Igazgatóságának általános alelnöke az MTI-nek. Az eső miatt az elmúlt héten nem haladtak a gazdák az őszi árpa, a repce és a borsó betakarításával sem, így jelenleg is körülbelül 5 és 20 százalék között áll e termények betakarítása. Az őszi búza esetén egy ismeretlen, a kalász kifehéredésével járó jelenséggel találkoztak, amely akár 10-50 százalékos terméscsökkenést is okozhat, és amelyet a megyei és az országos növényvédelmi hatóságok is vizsgálnak. Újabb mintákat vettek, ám a hatóságok továbbra sem tudják, mi okozza a jelenséget, az ismert, komoly betegségeket okozó tesztek negatívak lettek. Őszi búzát Békés megyében jelenleg 98 ezer hektáron termelnek. Az aratási bizottság tagjai az ismeretlen jelenség miatt nem vállalkoztak sem a várható termésmennyiség, sem a termés minőségének a megbecslésére. A felvásárlási árak az étkezési búzára várhatóan tonnánként 44-45 ezer, a takarmánybúzára 37-39 ezer forint között alakulnak - mondta az alelnök.

vissza »
Keresse lapunkat a Facebookon!
Archívum - utolsó megjelent számaink
2024. október
2024. szeptember
2024. augusztus
2024. július
2024. június
2024. május
2024. április