Jövőtervezés a klímaváltozás tükrében

Forrás: agroinform

A klímaváltozásra való felkészülést célzó mezőgazdasági adatbázis tervezete elkészült, az adatok feltöltése és a modellek futtatása folyamatban van. A Nemzeti Alkalmazkodási Térinformatikai Rendszerbe (NATéR) tagozódó, a magyar mezőgazdaság állapotát felmérő AGRATéR projekt az Európai Gazdasági Térség (EGT) Alapok támogatásával valósul meg idén decemberig. A NATéR a klímaváltozásra való felkészülést segítő adatbázis és térinformatikai rendszer, melynek alapjait 2013-2016 között fejlesztik EGT-támogatással. A rendszer üzemeltetését a Magyar Földtani és Geofizikai Intézet (MFGI) látja el.

 

A készülő adatbázisba illeszkednek az agrárszektort felmérő AGRATéR információi, amelyek – csakúgy, mint a NATéR egésze –, a döntéshozók, a kutatók, az államigazgatás, az önkormányzatok, valamint az agráriummal foglalkozó szakemberek (erdészek, növénynemesítők, termelők) számára is hasznos tervezési eszközök lehetnek.

 

Kutatóink a szántóföldi mezőgazdaság, a gyep- és az erdőgazdálkodás területéről szerzett adatokat rendszerezik, a munka célja pedig a jövőtervezés – mondta dr. Fodor Nándor. A Magyar Tudományos Akadémia Agrártudományi Kutatóközpont (MTA ATK) osztályvezetője hozzátette: az adatbázis azért is fontos, mert segítségével csökkenthető az élelmiszertermelés kockázata, ami fontos eleme az éhínség elleni küzdelemnek. A szakember szerint, az évtizedek óta gyűjtött adatok rendszerezésével például a gazda előre láthatja, hogy a következő évben gomba- vagy szárazságtűrő kukoricafajtát vessen-e. A félszáz kutatót foglalkoztató, 2015. május és december között készülő AGRATéR projektet az MTA ATK koordinálja, s az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI), a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ Erdészeti Tudományos Intézete (NAIK ERTI) és az MTA Ökológiai Kutatóközpont Ökológiai és Botanikai Intézete (MTA ÖK ÖBI) valósítja meg, 182.798,28 euró összegből. A projekt izlandi, liechtensteini és norvégiai támogatásból valósul meg.
A 2016-tól elérhető adatbázis a széles nyilvánosság számára is információt nyújt majd a várható változásokról, illetve ezek hatásairól.

vissza »
Keresse lapunkat a Facebookon!
Archívum - utolsó megjelent számaink
2024. október
2024. szeptember
2024. augusztus
2024. július
2024. június
2024. május
2024. április