Lassan utolérik magukat a gazdák

Forrás: eu-info

Keményen hátráltatta a gazdákat a csapadékos időszak, az utóbbi napok tavaszias időjárása viszont segített behozni a nagyjából háromhetes lemaradást. Hubai Imre Csaba, a Nemzeti Agrárgazdasági Agrárkamara megyei elnöke elmondta, a megyében várhatóan egy héten belül megtörténik a kukorica betakarítása, szintúgy a napraforgóé és a szójáé is. Abban bíznak, a hét végére a vetéssel is 90-95 százalékban végeznek.

 

„Az utóbbi egy-két hétben sokat javult a talaj állapota, így az árpa és az őszi búza vetését be tudtuk fejezni – nyilatkozta Pozderka Gergely, tiszazugi gazdálkodó. – Az aratást is 95 százalékban elvégezték a környékünkön. A saját kukoricánk, ahol öntözni tudtuk, 9-10 tonnás termésátlagot hozott hektáronként. Emellett bérben is arattunk, és ahol nem volt mód öntözni, ott csak 3 tonnás átlagtermést lehetett betakarítani. Ez óriási különbség. A földeken jelenleg jól lehet dolgozni a vetőgéppel, vannak viszont olyan területek is, ahol az eső annyira összemosta a talajt, hogy újra kell hengerezni."

"Most, hogy ennyire enyhe az idő, elkezdődhetett az árpa műtrágyázása is – folytatta Pozderka Gergely a beszámolót. – A legelőször földbe került magok szépen lekezdtek csírázni, az árpa már egy centiméteres nagyságú. A korán elvetett repcék talán túl erősek is. A szél viszont már kiszárította a talaj felső részét, így az volna a legoptimálisabb, ha kapna valamennyi esőt a vetés, utána fokozatosan történne a lehűlés, hiszen az ilyen szélsőséges ingadozások nem tesznek jót a növényeknek. Szerdán 22 fok volt, előtte egy héttel meg hajnalonta mínusz hat-hét fokra is lehűlt a levegő. Ez növényt, állatot, embert egyaránt megvisel. Még egy hét szántanivaló van hátra, jobbára a kukoricatarlók, addig jó lenne, ha kitartana az idő.”
„Ha ilyen marad az idő, a héten befejezzük a kukorica aratást és a vetést is – számolt be Marinka László is, akinek Rákóczifalva környékén vannak földjei. – Elégedett vagyok a termésátlagokkal, kukoricából 80 mázsa, napraforgóból 34 mázsa termett hektáronként. Az enyhe idő nagyon kedvez a kései vetéseknek, amit az eső miatt nem tudtunk időben elvetni, ezek még most fognak kibújni. Egyetemi éveim alatt sokat hallottam a tanáraimtól, hogy túlgépesített a mezőgazdaság, de ezzel nem értek egyet, ilyen szeszélyes időjárásban igenis fontosak a megfelelő gépek. A búza optimális vetési ideje október első és második dekádja, de ebben az időszakban az eső miatt csak három olyan nap volt, amikor vetni lehetett, most ezt az elmaradást kell rövid idő alatt behozni. Amit a csapadék előtt elvetettünk, azok kikeltek, a többi jövő héten várható.”
„Szolnok környékén is lassan végére érnek a vetésnek, a napraforgó, kukorica aratásával is végeztünk, a későbbi vetésűekét a múlt hét végén fejeztük be – mesélte Rigó András. – Kezdődhet a tavaszi munkákra való felkészülés. A talaj pár napja kezdett optimális lenni, bár ez is területfüggő. Most a repce vegyszerezése van folyamatban, a gyomirtás, a regulálás. A korábban elvetett búza, árpa már szép. Összességében olyan közepesnek mondanám az idei termést. Kukoricából hektáronként körülbelül 60 mázsa termett, napraforgót a gyengébb minőségű földeken vetettem, az nem lett valami fényes, hektáronként 20 mázsa körüli. A búza sem lett annyira jó. Vagy tíz nap jó idő kellene még az őszi munkákhoz!”
„A talajállapot elfogadható, összességében közepes és jó minőségűnek mondható, így megfelelő magágyba kerül a vetőmag, ami 12-14 nap múlva ki is fog kelni” – mondta. A betakarításnak is kedvezett az időjárás, és nagyrészt behozható a csapadék miatti három hetes lemaradás.

vissza »
Keresse lapunkat a Facebookon!
Archívum - utolsó megjelent számaink
2024. október
2024. szeptember
2024. augusztus
2024. július
2024. június
2024. május
2024. április