Rossz év volt, de felértékeltük jóraSem kiugró teljesítmény, egy esetet kivéve sem nagy válság nem jellemezte a mezőgazdaságot és élelmiszeripart 2015-ben. Így az ágazatok pénzügyi teljesítménye is közepesnek lenne mondható, ha nem vinne ki az ágazatból százmilliárdokat az aszály, illetve az állami földértékesítési akció.
Már az év elején látható volt, hogy a kalászos gabonák, valamint a repce nem hoz olyan kiemelkedő termést, mint a tavalyi. Aztán jött a tavasz, mely után már érezhető volt, hogy gyümölcsökből sem alakulnak ki túltermelési válságok, majd a nyár szembesített azzal, hogy az öt hullámban érkező kánikula és aszály visz el a napraforgóból, a szőlőből és főleg a kukoricából millió tonnákat. Összesítve emiatt 100-120 milliárd forint bevétel esett ki a növénytermesztésben. Év végén elmondhatjuk, hogy Magyarországon összesen mintegy 13,5 millió tonna gabona termett az idén, szemben a tavalyi 16,3 millió tonnával. Kukoricából országosan mintegy 6,4 millió tonna került a magtárakba, szemben a múlt évi 9,0 millió tonnás rekordmennyiséggel. Ez a mintegy 3 milliós kiesés a kukorica termés visszaesésre vezethető vissza, ami 130 milliárd forintnyi kiesést jelent, aminek nagyobb része 2016-ban rontja majd a mutatókat: exportra 2,0-2,2 millió tonna juthat, szemben a tavalyi 4 millióval. Az árak nem kompenzálták a mennyiségi kiesést, mivel nem változtak tavalyhoz képest érdemben – tonnánként 1-2 ezer forinttal növekedtek csak, az is főként a forint gyengeségének köszönhető. Napraforgóból, repcéből is kisebb hozamok voltak, de itt az árak növekedtek, így az olajos magvú növényeknél a bevétel nem csökkent.
Aszály és forróság
Tejválság
Forintok, eurók Ugyanakkor az exportbevételeket illetően vélhetően nem lesz akkora visszaesés, a tavalyi 8 milliárd után 7,5 milliárd lehet a bevétel. Ennek oka egy pozitív tendencia: folyamatosan növekszik a feldolgozott, értékesebb termékek kivitele az alapanyagokéhoz képest. Az idén főleg igaz lesz ez – bár igazi hatása majd 2016 első felében lesz igazán érzékelhető -, hiszen a gabona mennyisége millió tonnákkal csökken, azaz nem lesz annyi feldolgozatlan, kivitelre szánt termékünk. Pénzhiány azonban nincs a mezőgazdaságban: 360 milliárd forint hitel van kint most, az élelmiszeriparban 352 milliárd. A mezőgazdászok hitelállománya biztosan nő a földlicitek finanszírozása miatt: az MFB 150 milliárdos hitelkerete már elfogyott, bővíteni kell. A hitelek mellett régen nem látott mértékű megtakarításai vannak az ágazatnak: az egyéni gazdálkodók betétállománya ősszel elérte a 340 milliárd forintot – ez azonban bőven csökken az állami földeladási akció miatt, mely a tervek szerint 300 milliárd forintnyi bevételt is hozhat az államnak. A társasgazdaságok betétállománya már szerényebb, a banki közlések szerint 200 milliárd forintjuk van. Ez a következő években elolvadhat, ugyanis jóval kevesebb támogatást kapnak, mint korábban, a birtokméret korlátozás bevételeiket, lehetőségeiket is csökkenti, sokuk veszteségessé válhat, így megtakarításaikat fogják felélni. Már említettük a támogatások fontosságát, de arról nem szóltunk, hogy az unióból és a nemzeti kasszából érkező szubvenciók elnyerésében sok változott feltételt kell teljesíteni. Az évet az ágazat a korábbiakhoz képest nagyobb bizonytalanságban érte meg. Változott a területalapú támogatás rendszere, de az ősz közepétől végre elérhető – 2020-ig 1250 milliárd forintot biztosító - Vidékfejlesztési Program is, melynek forrásai jórészt a kis- és középüzemek agrárfejlesztését szolgálják. A területalapú támogatások szerkezetének átalakítása is őket részesíti kedvezményekben, a nagyüzemektől 210 milliárd forintot vont el a kormány, s csak egy részét juttatja vissza az állattenyésztés támogatása kapcsán.
A földbirtokviszonyokat átrendező földjogi szabályozás is a nagyobb üzemek ellen hat, óriási bizonytalanságot okoz a bérleti viszonyok megváltoztatása is. Elmondható, hogy a következő évek agrárteljesítményére biztosan rányomja bélyegét a földügyekkel és a támogatási rendszer átalakításával kapcsolatos kormányzati döntések.
Az idei EIMA látogatói rekordot döntött
2024-11-20 | gepmax.hu
Big Roy – egy hamisítatlan amerikai erőgépóriás
2024-11-06 | gepmax.hu
Okos üvegház: klímakomputer a zsebedben, bárhol, bármikor
2024-10-30 | magyarmezogazdasag.hu
Az MAN-t a Truck Innovation Award 2025 díjjal tüntették ki
2024-10-22 | gepmax.hu
Szalmaexpressz, amely a zsineget is automatikusan leszedi
2024-10-08 | gepmax.hu
tovább a többi hírhez »
|