A világ első, több gyártóból álló autonómia-csoportjaFokozzák együttműködésüket a nagymértékben automatizált és autonóm mezőgazdasági gépek és munkafolyamatok területén a CLAAS, az AgXeed és az Amazone márkák. Az első több gyártót tömörítő autonómia-csoport a találó „3A – ADVANCED AUTOMATION & AUTONOMY” nevet kapta; cél, hogy a résztvevők együttes szakértelmük révén felgyorsítsák a félig és teljesen autonóm traktor-munkagép kombinációk fejlesztését, szabványosítását és piaci bevezetését, miközben megközelítésük nyitott más gépgyártók számára is.
3A – ADVANCED AUTOMATION & AUTONOMY: több gyártóval, több márkával való partnerség a nagyobb hatékonyságért
Azonban a mezőgazdasági folyamatok további automatizálása még szorosabb együttműködést igényel a traktorok-, az eszközhordozók-, illetve a munkagépek gyártói között. Ezt felismerve a CLAAS, az AgXeed és az Amazone összefogott, hogy létrehozza a „3A – ADVANCED AUTOMATION & AUTONOMY” nevű kezdeményezést. A három partner már egy ideje együtt dolgozik az autonómia területén – a CLAAS és az Amazone kisebbségi részvényesek a holland AgXeed vállalatban. A 3A létrehozásával a vállalatok szorosabban integrálják a különböző szaktudásokat és további partnerségeket hoznak létre annak érdekében, hogy a fejlesztett technológiákat gyorsabban és szélesebb körben lehessen bevezetni.
Kezdeti megoldások a gyakorlati felhasználáshoz a mezőgazdaságban
Az irányítás szintje a követelményektől és a rendelkezésre álló hardvertől függően lehet a nagyon automatizálttól akár az önállóig is terjedő. A tervezéstől kezdve a végrehajtásig és az elemzésig a technológia megkönnyíti mind a gazdálkodók, mind a működtetők munkáját, miközben növeli a mezőgazdasági folyamatok hatékonyságát. „A mezőgazdasági robotok jelenleg főként zárt rendszerekben működnek korlátozott felhasználással, ráadásul nincs lehetőségük párhuzamos vagy más járművekkel és eszközökkel kombinált használatra” – magyarázza a fejlesztőcsapat. „És itt jön képbe a 3A innovatív megközelítése: a csoporton belül kifejlesztettük az AgXeed Box technológiát, amely először csatlakoztatja a traktorokat és a munkagépeket a tervezéshez és az önálló végrehajtási folyamathoz, a standardizált ISOBUS interfész használatával. Ezen az interfészen keresztül az eszközök képesek kommunikálni a mezőgazdasági robotokkal, az AgBots-szal, illetve a traktorokkal az automatizált vagy autonóm folyamat-optimalizálás érdekében.”
Az első 3A által kifejlesztett termékek közé tartozik az Amazone AutoTill kultivátorokhoz készített megoldás, illetve a CLAAS Autonomy connect, amely magában foglalja az egész talajművelés tervezési és végrehajtási folyamatát. Ezek a terepen is tesztelt fejlesztések a kiindulási pontját képezik további, több gyártóval való együttműködésnek, melyek minden elképzelhető gépkombinációt felölelnek a szántóföldi munkavégzés során.
Több mint feladattervezés: előre tervezés valós gépi paraméterekkel
A zárt rendszerek eddig nem tartalmazták a munkagépek és velük végrehajtott tényleges kijuttatás tervezését és felügyeletét, a mennyiség-szabályozás kivételével. Az Autonomy connect rendszerrel azonban a CLAAS traktorok és a rájuk kapcsolt munkagépek magas fokú automatizálással vagy akár önállóan is végezhetik a szántóföldi feladatokat. Az automatizáltsági foktól függően a vezető a fülkében, de akár a szántóföldön vagy a közeli telephelyen is végezhet egyéb feladatokat. A munkavégzés megtervezése a CLAAS jól ismert mezőgazdasági gazdálkodási információs rendszerében (FMIS) vagy az AgXeed portálon történik, ahol már régóta lehetőség van a nyomvonalak és a kijuttatási térképek ütemezésére.
Eddig a talajművelés automatizálásának megközelítései a kényelmi funkciókra korlátozódtak. Az Amazone kultivátorokhoz készült Autotill folyamatosan összehasonlítja a talajművelési műveleteket a traktoroktól származó adatokkal, ezáltal átveszi a kezelő felügyeleti feladatait.
A CLAAS Autonomy connect, az Amazone AutoTill és az AgXeed AgBot számos jelentős előnyt kínál a felhasználók számára:
A mezőgazdasági gépgyártó drasztikus forgalomcsökkenést jelentett be 2025-re
2025-01-14 | magyarmezogazdasag.hu
Friss takarmányfű biztosítása vertikális farmról
2025-01-10 | magyarmezogazdasag.hu
Különdíjat nyert a KUHN az AGROmashEXPO termékfejlesztési pályázatán
2024-12-17 | gepmax.hu
Reform az üvegházakban – új bevonat, magasabb hozam
2024-12-05 | magyarmezogazdasag.hu
Magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket
2024-11-28 | magyarmezogazdasag.hu
tovább a többi hírhez »
|