MVH: nem lesz gond a kifizetésekkel

Forrás: agroinform

A 123 ezer kérelmezőből eddig 89 ezer termelőnek utalták át a zöldítéshez kapcsolódó juttatást, a napokban pedig a nagyobb területen gazdálkodók is hozzájuthatnak a támogatáshoz – tájékoztatott Gyuricza Csaba. A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal elnöke szerint március végéig az agrár-környezetgazdálkodási pályázatok feldolgozása is befejeződik, így az érintettek április elején megkaphatják a támogatói határozatokat – írja a Magyar Idők.

 

Heteken belül minden arra jogosult gazdálkodó megkaphatja a támogatást.

A 123 ezer kérelmezőből eddig 89 ezer termelőnek utalták át a zöldítéshez kapcsolódó juttatást, a napokban pedig a nagyobb területen gazdálkodók is hozzájuthatnak a támogatáshoz – tájékoztatott Gyuricza Csaba. A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal elnöke szerint március végéig az agrár-környezetgazdálkodási pályázatok feldolgozása is befejeződik, így az érintettek április elején megkaphatják a támogatói határozatokat – írja a Magyar Idők.
Március végéig minden arra jogosult gazdálkodó megkaphatja a korábban területalapú támogatásként ismert uniós juttatás mindkét elemét. Az alaptámogatást az igénylők 97 százalékának már átutalta a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH), a zöldítéshez kapcsolódó részt pedig a 123 ezer kérelmezőből eddig 89 ezren kapták meg, összesen mintegy 36 milliárd forintot – közölte Gyuricza Csaba, az MVH elnöke. Jelenleg azon dolgozik a hivatal, hogy a nagyobb területen gazdálkodóknak is minél előbb utalni tudják a támogatások nagyobbik részét.
Gyuricza Csaba elmondta: az Európai Unió által meghatározott kifizetési határidő június 30-án jár le, ugyanakkor azt szeretnék, ha áprilisig, még a tavaszi munkák megkezdése előtt a támogatások döntő hányada eljutna az érintettekhez. Az elnök szerint azonban mindez nem csak az MVH-n múlik. Most többségében azoknak nem tudnak fizetni, akik a jogosnál nagyobb területre igényeltek támogatást. Esetükben adategyeztetésre, esetenként jogszerű földhasználat-vizsgálatra lehet szükség.
– Minél gyorsabban visszaküldik a tisztázó dokumentumokat a gazdák, annál gyorsabban kaphatják kézhez az összeget – emelte ki. Az elnök szerint bár megpróbálják minél előbb kifizetni a támogatásokat, az ellenőrzések elkerülhetetlenek, hiszen ha egy uniós audit során kiderül, hogy valakinek jogosulatlanul adta oda a támogatást az MVH, egyrészt jelentős büntetést rónak ki az országra, másrészt a kifizetett összeget vissza kell kérni az ügyféltől.
– Ez nyilván vállalhatatlan kockázat – mondta. Nem szabad az előző támogatási időszak kifizetéseihez hasonlítani a mostani rendszert. A gazdáknak fel kell készülniük arra, hogy ezután más ütemezésben kapják meg az uniós pénzeket. Míg a korábbi terü­letalapú támogatás összege egy hektárra vetítve 70 ezer forint volt, az új alaptámogatás önmagában véve csupán 40 ezer forint körül alakul. A fennmaradó részt a zöldítés jogcímén fizeti ki a hivatal.
Az elnök szerint a 35 különböző támogatási jogcímen elérhető 400 milliárd forintos keretből máig mintegy 270 milliárd jutott el a gazdákhoz. Az anyajuhtartók már megkapták a hárommilliárd forint, termeléshez kötött juttatást, ahogy a hízott bika tartásához kapcsolódó támogatást is kifizetik ebben a hónapban. A nemzeti tejtámogatás címén 2,8 milliárd forintot osztottak szét a termelők között, a tehenészetek pedig márciusban egy újabb, hatmilliárdos csomagra számíthatnak. A fiatal gazdák pótlólagos támogatását a tízezer érintett közül eddig hatezernek utalták el, 2,8 milliárd forint értékben.
– Európai uniós összehasonlításban élen járunk a kifizetésekben, Horvátországban és Szlovéniában például még el sem indították a zöldítést, de a legjobban teljesítő nyugat-európai országok is hasonló arányban juttatták el a gazdákhoz a pénzeket, mint mi – húzta alá. Az agrár-környezetgazdálkodási (AKG) program pályázataival kapcsolatban Gyuricza Csaba elmondta: a december végi benyújtási határidő miatt januárban kezdődhetett meg a mintegy 18 ezer kérelem feldolgozása, amivel várhatóan március végéig végeznek a hivatalban. A támogatói döntést a Miniszterelnökség hozza meg, a cél az, hogy április elejére – az egységes kérelmek benyújtásának kezdetére – a pályázók megkapják a támogatói határozatokat.
Pár hete Fazekas Sándor földművelésügyi miniszterrel együtt jelentették be, hogy az MVH elindítja a Gazdabarát 2.0 programot. – Az elmúlt egy évben már számos lépést tettünk a gazdabarát működés érdekében: megújult az ügyfélszolgálati rendszer, informatikai fejlesztéseket hajtottunk végre, közvetlen kapcsolatot teremtettünk az ügyfelekkel, új portált hoztunk létre, és átalakítottuk az ellenőrzések rendszerét is. A Gazdabarát 2.0 ennek a folyamatnak a folytatását jelenti – mondta az MVH elnöke. Az új program részben újabb informatikai fejlesztéseket, részben pedig az ellenőrzések egyszerűsítését jelenti. Az elnök szerint ugyanakkor a gazdabarát jelzőt – végrehajtó szervezetként – csak az uniós és a hazai jogszabályi keretek közt tudja értelmezni a hivatal, ezért az ügyfélközpontú eljáráshoz sokszor jogszabály-módosításokra van szükség.
Az elmúlt időszakban több hazai jogszabály módosítását is kezdeményeztük, például számos javaslattal éltünk a zöldítés feltételeinek egyszerűsítése vagy a jogszerű földhasználat igazolási körének tágítása érdekében – jegyezte meg. Az MVH tervezett átalakításáról elmondta: az elmúlt évben sikeresen lezárt hétéves uniós ciklus, valamint a rekordösszegű kifizetés is azt jelzi, hogy a rendszer jól működik. – Nyitottak vagyunk a változtatásra, de annak csak akkor van értelme, ha azzal a jelenleginél is hatékonyabb lehet a struktúra. A kérdés az, létezik-e ilyen megoldás. Ha igen, akkor én magam leszek az első, aki az élére állok – tette hozzá az elnök.

vissza »
Keresse lapunkat a Facebookon!
Archívum - utolsó megjelent számaink
2024. október
2024. szeptember
2024. augusztus
2024. július
2024. június
2024. május
2024. április