„Ki Mint Vet?” – ismét megrendezik a dalmandi Vetőnapot
Forrás: agroinform
A termékeik előnyeit, működési elvét és használatát ismertetik és mutatják be a szélesebb szakmai közönségnek, miközben tájékoztatást adnak a témában tapasztalható trendekről, kutatási és fejlesztési eredményekről. A Magyar Kukorica Klub és a Dalmand Zrt. 2016-ban is meghirdeti „Ki Mint Vet?” elnevezéssel a már népszerűvé vált vetőnapot. A korábbi években megrendezett események tapasztalatainak összegzése alapján egységes szerkezetbe foglalják a rendezvény célját, a részvétel feltételeit, az értékelés és a kommunikáció módját.
A „Szabályzat” megalkotása azért vált szükségessé, hogy a kezdeményezésből üzenetének pontosabb meghatározása, minőségének megőrzése és folyamatos fejlesztésének biztosítása révén a szakma érdeklődését megőrző valódi hagyományt teremthessenek.
Ezért a Vetőnap lényegét mint a hazai vetőgépgyártók és forgalmazók szakmai fórumát határozták meg, ahol termékeik előnyeit, működési elvét és használatát ismertetik és bemutatják a szélesebb szakmai közönségnek, miközben tájékoztatást adnak a témában tapasztalható trendekről, kutatási és fejlesztési eredményekről.
A rendezvény célját hét pontban foglalták össze, az alábbiak szerint:
1. A minőségi vetés iránti igény kialakítása, s a legfontosabb a minőségi kritériumok tudatosítása a gazdatársadalomban,
2. Megismertetni a talaj, a vetőmag és a vetőgép együttes hatását a mag pozicionálására a talajban
3. Ráirányítani a figyelmet a tőszám- és kelés-egyenletesség hatásának fontosságára a termés alakulásában
4. Bemutatni az egy-egy vetőgép használata esetén követendő főbb technológiai változatokat a talaj-előkészítésben, a vetéssel kapcsolt és a vetést követő technológiai lépésekben
5. Bemutatni a hazai és nemzetközi vetőgéppiacot
6. Segítséget nyújtani a vetőgép kiválasztásában, figyelembe véve a gép által nyújtott szolgáltatásokat, a potenciális vevő termesztési céljait és lehetőségeit
7. A legújabb fejlesztési irányok és elvek megismertetése
Abból kiindulva, hogy a vetéssel egy olyan periódus zárul le a kukoricatermesztés folyamatában, amellyel a termés várható maximumát már döntően meghatározták, s minden, ami ezután következik, fontos abból a szempontból, hogy ez a maximum a lehető legteljesebb mértékben megvalósuljon, a rendezvényt egész éves eseménysorozattá fejlesztik. A sorozat részei lesznek az előkészítés, a növényállomány fejlődése és az érési folyamat figyelemmel kísérése. A befejezés „természetes” eseménye a bemutató betakarítás lesz.
A módszertan pontosítása és továbbfejlesztésének fontosságára is fény derült az eddigi tapasztalatok elemzése során. Ahhoz ugyanis, hogy az összehasonítás hitelt érdemlő legyen, az összehasonlítási alapokat pontosan meg kell határozni, s az adatfelvételezést és az elemzéseket hitelt érdemlően kell elvégezni. Úgy határoztak, hogy e témakör gondozásával szakintézményt bíznak meg. Új eleme lesz a „vetési verseny”-nek, hogy „szabadon választott” és „kötelező” kategóriákban rendezik, ezzel lehetőséget biztosítva az egyes konstrukciók valódi kapacitásainak és az egyéni igényekhez való alkalmazkodó képességének bemutatására is.
Továbbra is fontosnak tartják, hogy kukoricatermesztés beszállítói köre is részese legyen a rendezvénynek és eseménysorozatnak.
Ha nem is új, de mindenképpen kiemelt vonása lesz az eseménysorozatnak a közönségkapcsolat. Elhatározták, hogy a Klubbal eddig is szorosan együttműködő szakmai folyóiratok és online fórumok közös arculattal és részben meghatározott tartalommal, lapszám-rendszerességgel adnak hírt a vetőnapi eseménysorozatról.
A 2016. évi vetőnapi rendezvény dátumát még nem pontosították, de valószínűsítik, hogy a fő eseményre, a vetési bemutatóra május 5-én kerül sor.