Májusban jöhetnek az új öntözésfejlesztési pályázatok

Forrás: agrotrend

Már csak az Európai Bizottság jóváhagyására vár az öntözésfejlesztési pályázatok kihirdetésével a kormány, a mintegy 50 milliárd forint keretű felhívás várhatóan májusban jelenik meg. A pályázóknak szigorú előírásoknak kell megfelelniük, az öntözővíz használatáért pedig októbertől újra fizetniük kell a gazdálkodóknak. Októbertől újra fizetni kell a mezőgazdasági célú vízhasználatért, a 2014-ben megszüntetett hozzájárulást ugyanis a Kormány.hu-n megtalálható előterjesztés szerint ismét bevezetné a kabinet.

 

Hubai Imre, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) vidékfejlesztésért felelős alelnöke szerint a hozzájárulás mértéke a korábbi összeghez képest elenyésző lesz, ráadásul az előzetes tervek szerint több kedvezményt is beépítenek majd a rendszerbe.

Ilyen például, hogy a gazdáknak az első 50 ezer köbméter után járó díjat nem kell megfizetniük, a rizstermesztésben pedig az alsó határ 150 ezer köbméter lesz, vagyis csak e mennyiség fölött határozzák meg a díjat a hatóságok.


– A cél nem az, hogy a gazdálkodókra újabb terhet rakjon a kormány, de a minimális összegű hozzájárulással az Európai Unió előtt is demonstrálni tudjuk, hogy hazánk elkötelezett a fenntartható vízgazdálkodás mellett – tette hozzá. A vidékfejlesztési program tervezésekor ugyanis épp az öntözés területén kellett a legnagyobb bizottsági ellenállást leküzdeni.


– Brüsszel végül szigorú szabályok betartása mellett adott engedélyt az ilyen irányú fejlesztések támogatására. Ennek részeként elkészült hazánk vízgyűjtő gazdálkodási terve, amelyet Magyarország márciusban küldött el az Európai Bizottságnak. A brüsszeli jóváhagyást követően, várhatóan májusban jelenhetnek meg az öntözésfejlesztési pályázatok. Erre a célra 54 milliárd forint áll rendelkezésre, ebből négy és fél milliárd forintra a kertészetek már ma is pályázhatnak.
Az Európai Unió tagjaként alkalmazkodnunk kell a szigorú előírásokhoz, köztük a vízkeretirányelv intézkedéseihez, amelyek felelős, takarékos vízgazdálkodást írnak elő. Ezért a hamarosan megjelenő pályázatok egyik legfontosabb feltétele, hogy a megvalósuló fejlesztések a takarékos vízfelhasználást segítsék elő – mutatott rá az alelnök.


A vízgazdálkodásról szóló törvénymódosítás az eddig illegálisan működő kutak legalizációjára is kitér: a feketegazdaság visszaszorítása és a fenntartható vízgazdálkodás érdekében az érintett gazdálkodók egy meghatározott türelmi időn belül bírság kiszabása nélkül megkaphatják a fenntarthatósági engedélyeket. Hubai Imre szerint a lépés nagyon időszerű, hiszen ha ezek a termelők megkapják a szükséges engedélyeket, vagyis ezentúl legálisan használhatják a kutakat, a hamarosan induló öntözésfejlesztési támogatásokra is eredményesen pályázhatnak.

vissza »
Keresse lapunkat a Facebookon!
Archívum - utolsó megjelent számaink
2024. október
2024. szeptember
2024. augusztus
2024. július
2024. június
2024. május
2024. április