Az ökológiai mezőgazdaság kihívásait vitatták meg Gödöllőn

Forrás: agroinform

Ötödik alkalommal nyitotta meg kapuit Gödöllőn, az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet szakmai rendezvénye, hogy kiderüljön merre tart Magyarországon az ökológiai gazdálkodás. Öt évvel ezelőtt az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) egyik első rendezvénye volt a hazai ökogazdálkodás helyzetét, trendjeit és kitörési pontjait feltáró nagyszabású konferencia, melynek a mai esemény folytatása és továbbfejlesztése is egyben – jelentette be bevezetőjében Dr. Drexler Dóra az ÖMKi ügyvezető igazgatója.

 

A Szent István Egyetemmel karöltve megszervezett szakmai rendezvény célja, hogy reflektorfénybe helyezze a jövő mezőgazdaságának legfontosabb kihívását: a környezeti, társadalmi és gazdasági szempontból egyaránt fenntartható termelést.

A mezőgazdaság jelenleg elterjedt, szintetikus input anyagokra épülő gyakorlata egyre inkább meg kell feleljen a saját bőrünkön is érezhető környezeti és társadalmi kihívásoknak. Egyértelmű, hogy 2020-tól az Európai Uniós agrártámogatások folytatása is csak akkor lesz indokolható a kontinens polgárai felé, ha a mezőgazdaság az élelmiszertermelés mellett egyre több pozitív környezeti és társadalmi értéket állít elő, és ezzel párhuzamosan megszünteti a környezetkárosító tevékenységeit.


A kutatók, szaktanácsadók, innovatív cégek, előre tekintő gazdák, és nem utolsó sorban a döntéshozók feladata és felelőssége, hogy utat mutassanak a fenntarthatóbb, gazdasági és társadalmi szempontból is kedvezőbb alternatívák felé. A mai konferencia ennek jegyében vonultatja fel az ökológiai gazdálkodás hazai és nemzetközi vezető szakembereit, szakpolitikai döntéshozóit, kutatóit és oktatóit, és ad képet az ágazat legújabb eredményeiről, aktuális kihívásairól és az ezekre kidolgozott gyakorlati megoldásokról.


Az ismeretek átadása mellett, szeretnék elérni, hogy az ökológiai gazdálkodás hazai jelentősége tovább növekedjen, elismertsége és súlya szakpolitikai és termelői körökben egyaránt tovább fokozódjon. Gondoskodni kell az új szemlélet megismertetéséről a hazai mezőgazdasági szakemberekkel, és olyan tudást kell adni a kezükbe, amelynek birtokában képesek megoldást nyújtani a népesség élelmezésének és a természeti erőforrások megőrzésének, a vidéken élők megtartásának komplex kihívására. Az ökológiai gazdálkodás ilyen termelési rendszer, és a mai alkalom kiváló lehetőség az eddigi nemzetközi és hazai ismeretek megosztására, megvitatására, továbbfejlesztésére – mondta Dr. Drexler Dóra, az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet vezetője.


Ma már évente 100 ökológiai termelő vesz részt üzemi kísérletekben


Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) 2011-ben jött létre, a hazai gyakorlatban nem megszokott módon, magán kutatóhelyként. Létrehozásának célja a hazai ökogazdálkodás kutatásának előmozdítása volt, mégpedig úgy, hogy az hatékonyan szolgálja a fenntartható termelést, vagyis a gazdálkodókat, és új ismeretek létrehozásával segítse az öko ágazat gyakorlati továbbfejlődését. Az elmúlt öt és fél évben az ÖMKi bebizonyította, hogy a fenntartható mezőgazdaság iránt elkötelezett, tehetséges hazai szakemberek, megfelelő kibontakozási lehetőséghez jutva, érdemi változásokat tudnak elindítani az ágazatban.


Az ÖMKi munkájának eredményeként mára évente száznál több ökológiai gazdálkodást folytató, vagy az iránt érdeklődő termelőnél valósulnak meg részvételi alapú üzemi kísérletek. Ez az úgynevezett on-farm kutatási hálózat alapvető kérdésekre ad helyi válaszokat. Ismereteket szolgáltat például arról, hogy adott térségben mely búzafajták alkalmazhatók legnagyobb sikerrel az ökológiai gazdálkodásban, és bevezeti az ökológiai nemesítésből származó új fajtákat a gyakorlatba. Fejleszti a garantáltan GMO-mentes ökológiai szója hazai termesztéstechnológiáját, növelve ezzel az ökológiai állattartás hazai fehérje-takarmánybázisát.
Szintén az ÖMKi on-farm kutatás érdeme, hogy a szintetikus állatgyógyászati szerektől mentes méhegészségügyi módszerek rohamosan terjednek a hazai méhészeti ágazatban. A világ egyre növekvő mézpiaci versenyében a bioméz révén a hazai termelők továbbra is előnyben maradhatnak. De említhetnénk az on-farm kutatás eredményei között az elfelejtett paradicsom tájfajtáink és ősgabonáink újra termesztésbe vonását is, mely az agrobiodiverzitás fokozása mellett a gasztronómia számára is új utakat nyitott meg.


Mindezt az ÖMKi egyedülálló módon, az ágazati szereplők összefogásával és együttműködésével valósítja meg, felvállalva, hogy csekély 10 fős csapatával hidat épít a sokszor elszigetelten működő és valljuk be, néha egymással is küzdő szervezetek között. Az ÖMKi által a hazai ökológiai ágazat utat talált az európai kutatás-fejlesztési együttműködések felé is. 2017-től már nem kevesebb, mint hat Európai Uniós kutatási projektben képviseli az ÖMKi a hazai ökogazdálkodást. Az Uniós agrárkutatási projektekben a kontinens vezető tudományos intézményeivel együttműködésben is az a cél, hogy a hazai körülmények között teszteljük, és az itthoni adottságokra szabva alkalmazzuk az ökogazdálkodás legújabb módszereit – mondta Dr. Drexler Dóra.

vissza »
Keresse lapunkat a Facebookon!
Archívum - utolsó megjelent számaink
2024. október
2024. szeptember
2024. augusztus
2024. július
2024. június
2024. május
2024. április