Csökkent a mezőgazdasági gépek, nőtt az alkatrészek forgalma az első fél évben

Forrás: mti.hu

Az egyéni gazdaságok és a társas vállalkozások 92,4 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket és eszközöket az első fél évben, ami 1 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Alkatrészekre 35 milliárd forintot fordítottak, ez 15 százalékos növekedés a bázisidőszakhoz képest - derül ki az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) kiadványából.

 

Az AKI összefoglalója szerint a mezőgazdasági géppark egyre korszerűbb az elmúlt években tapasztalt lendületes fejlődésnek és gépcseréknek köszönhetően. Megjegyzik, hogy a mezőgazdasági gépek és alkatrészek értékesítése az előző években tapasztalt dinamikus növekedés után 2020-ban újabb rekordot ért el, meghaladta a 256 milliárd forintot. Arra számítanak, hogy az idén a kedvező tendencia folytatódik, amiben szerepet játszanak a pályázatok is, az agrárvállalkozások ugyanis kedvező finanszírozási lehetőségekkel élhetnek 2021-ben is. Árnyalhatja ugyanakkor a képet, hogy a mezőgazdasági gépek árai hosszabb távon emelkednek - teszik hozzá.


A végfelhasználóknak történő mezőgazdasági gép- és eszközértékesítések 69 százalékát az első fél évben 10 cég bonyolította le. A három legnagyobb vállalkozás az összes magyarországi mezőgépeladás 51 százalékát adta 2021. január-júniusban. Az első tíz cég 2021. első félévi részesedése 3, a három legnagyobb vállalkozásé 6 százalékponttal csökkent az egy évvel korábbihoz képest.


A mezőgazdasági termelők továbbra is az erőgépek beszerzésére fordították a legtöbbet, ez a kategória az első hat hónapban a mezőgazdasági gépberuházások összértékének 58 százalékát adta. A teljes értékesítésen belül a traktorok 35, a gabonakombájnok 13 százalékos arányt képviseltek.


A kiadvány szerint a legtöbb traktormárkából a hazai piacon bő a választék, amelyekből 2021 első hat hónapjában az előző évinél 123-mal több, 1443 új kerekes traktor frissítette a gépparkot 31,3 milliárd forint értékben.


A gabonakombájn-piac zsugorodott, az idén júniusig 32 százalékkal kevesebb, 119 új arató-cséplő gép került a gazdaságokba, míg a múlt év első felében 176 kelt el. Az eladások közel 12 milliárd forint összértéke 26 százalékkal maradt el az előző időszakitól. Az önjáró rakodók értékesítése 4 százalékkal csökkent 2020 első fél évéhez képest.

vissza »
Keresse lapunkat a Facebookon!
Archívum - utolsó megjelent számaink
2024. október
2024. szeptember
2024. augusztus
2024. július
2024. június
2024. május
2024. április