Aprócska napelemes robot járja a sivatagokat, magokat ültetve

Forrás: agroinform.hu

Egy Wall-E. Nem, persze, hogy nem Wall-E, de nagy a hasonlóság, ez a robot magányosan rója a kietlen tájat és non-stop magokat ültet. Ki csinálja utána?

 

Helyettünk robotol

Az A'seedbot (magyarul kb. "egy ültető robotocska") Mazyar Etehadi, a Dubai Institute of Design and Innovation végzős diákjának diplomamunkája, egy olyan aprócska önműködő robot, ami megállás nélkül ülteti a magokat a sivatagi terepen. A cél az, hogy a lakhatatlan, homokos terep buja zöld tájjá változhasson, és ennek érdekében a robotocska éjjel-nappal autonóm módon, saját útvonalat követve dolgozik, a tetejére szerelt napelemekből nyerve mindenhez energiát.

 

A tagadhatatlanul erős Wall-E hangulatot árasztó A'seedbot elsődleges feladata az, hogy segítsen rekultiválni a ma még kopár földeket. A robotot propellerszerű lábai hajtják előre a homokban, a hátsó részével pedig elülteti a magokat a puha talajba.

 

"A robot napelemei napközben feltöltik az akkumulátorait, éjszaka pedig az így megszerzett energiát felhasználva képes navigálni a terepen, megkeresve és felismerve a termékeny területeket. Közben minden fontos adatot rögzít a memóriájába, és az érzékelői valamint a navigációs rendszerének adatai alapján magokat ültet"

- magyarázta el Mazyar Etehadi tervező.

 

Természetből ellesett tervek
Az A'seedbot érdekessége egyedi formája, melyet a "forma követi a funkciót" (Form follows Function) elvének példájaként terveztek. A robot hosszanti kialakítása 3 részre osztható, ezek a Látás, a Navigálás és az Ültetés. Az elülső két ultrahangos érzékelő lehetővé teszi, hogy a robot felmérje az előtte lévő terepet, míg a mozgatható fej lehetővé teszi, hogy különböző irányokba nézzen, és így válassza ki a megfelelő útvonalat. Miután eldöntötte, hogy merre csattogjon tovább, az A'seedbot lapát alakú lábait használva előre tolja magát, vagy szükség szerint irányt is változtathat, nagyjából olyan benyomást téve, mint egy Wall-E-be oltott fóka a szárazföldön. Amikor eljön a megfelelő pillanat, a robot a talajnak támaszkodik, és magokat nyom a homokba, ott, ahol szükségesnek ítéli.

 

A környezeti ingerek rendszerezésében, a terep megértésében belső feldolgozó egysége segít a robotnak eldönteni, hogy pontosan hova ültesse a magokat, majd ezt követően néhány naponta ellenőrzi is azokat. Mindeközben a tetejére szerelt napelemek azt is segítenek a robotnak érzékelni, hogy mennyire erős a napsütés. Ha elegendő számban helyeznénk ki a terepre ilyen robotokat, akkor akár egy hatalmas sivatag egyes részeit is megműveltethetjük velük, zöld oázisokká alakíthatva azokat.

vissza »
Keresse lapunkat a Facebookon!
Archívum - utolsó megjelent számaink
2024. október
2024. szeptember
2024. augusztus
2024. július
2024. június
2024. május
2024. április