Valódi problémára valódi megoldásA robotfejésre alkalmatlan tehenek jelenleginél értékteremtőbb és jövedelmezőbb hasznosításának modelljét dolgozta ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idei egyetemi ötletversenyének győztes csapata.
Az állatorvos-hallgatók eredeti gondolata szakmai gyakorlaton született. Lényege, hogy a nagyüzemből kiselejtezett állatok még nagyon jól teljesíthetnének egy olyan gazdaságban, ahol manuálisan végzik a gépi fejést.
Az ötletesen bemutatott üzleti modell nagy tapsot kapott a NAK TechLab 24 órás innovációs ötletversenyének döntőjében május 7-én. A hackathonon – azaz ötletmaratonon – hét, különböző szakon tanuló hallgatókból álló csapat keresett innovatív megoldásokat előre megfogalmazott problémákra.
A hallgatói csapatok idén is a hazai agrárium égető kihívásaira – például antibiotikumok és növényvédő szerek korlátozása, éghajlatváltozás, szárazság, környezetterhelés, munkaerőhiány - dolgoztak ki eredeti javaslatokat.
Született javaslat a napelemekkel táplált precíziós epertermesztésre, az állattenyésztés területén az energia-, illetve takarmány-felhasználás optimalizálására. De olyan összeállítás is akadt, amely beltéri, vertikális méhészettel, illetve rovar alapú élelmiszerek piaci bevezetésével versenyzett, mondván: "Hetven évvel ezelőtt minden homár a kukában végezte, ma viszont a legkifinomultabb éttermekben kínálják."
A fiatalok a 24 órás verseny során intenzív üzlet- és termékfejlesztési, IT, pénzügyi és prezentációs felkészítést, valamint agrárszakmai mentorálást kaptak, amelyek segítségével tökéletesíthették ötleteiket.
Az eredményhirdetés előtt Győrffy Balázs minden résztvevőnek gratulált. Hozzátette: voltak, akik az ötletekben, eredeti gondolatokban, és olyanok is, akik a kitartásban, a megközelítésben, illetve a reális problémafelvetésben emelkedtek ki a verseny során. Azokat is biztatta, akik a döntő során negatív kritikát kaptak a zsűritől, hiszen az elmúlt évek során több olyan csapattal sikerült együttműködni a NAK TechLab keretében, akik végül az eredeti ötletüktől teljesen eltérő startup-ot valósítottak meg.
A NAK TechLab a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara hosszú távú innovációs programja, aminek célja a magyar mezőgazdaság digitális modernizációja. 2019-es alapítása óta több mint 50 agrártechnológiai startup fejlesztésében segédkezett. A programnak köszönhetően számos kézzelfogható eredmény, új szolgáltatás, megoldás jött létre, amelyek hozzájárulhatnak az ágazat versenyképességének növeléséhez.
Az idei EIMA látogatói rekordot döntött
2024-11-20 | gepmax.hu
Big Roy – egy hamisítatlan amerikai erőgépóriás
2024-11-06 | gepmax.hu
Okos üvegház: klímakomputer a zsebedben, bárhol, bármikor
2024-10-30 | magyarmezogazdasag.hu
Az MAN-t a Truck Innovation Award 2025 díjjal tüntették ki
2024-10-22 | gepmax.hu
Szalmaexpressz, amely a zsineget is automatikusan leszedi
2024-10-08 | gepmax.hu
tovább a többi hírhez »
|