Több tényező is élénkítheti a beruházásokat a mezőgazdaságban

Forrás: agrotrend

Gőzerővel zajlik a pályázati időszak a Vidékfejlesztési Programban, az év elején ugyanis a Miniszterelnökség egyértelművé tette: a 2020-ig tartó ciklus összes vidékfejlesztési pályázatát megjelentetik még az idén. Ezzel mintegy 1200 milliárd forintnyi forrás elosztása kezdődhet meg még ebben az évben. Számos szakértő szerint most olyan olcsó finanszírozási lehetőségeket lehet találni a piacon, amelyekkel érdemes élni, mert nem biztos, hogy a kedvező feltételek később is fennmaradnak.

 

A mezőgazdasági vállalkozások főként saját forrásból (57%) és európai uniós támogatásból (14%) finanszírozzák beruházásaikat; harmadsorban banki hitelből (11%) és pályázati úton elnyert állami támogatásból (8%). Az állattenyésztési és a kertészeti korszerűsítésekre kiírt pályázatok, valamint a megnyílt gabonaszárítók és tárolók létesítését támogató források várhatóan új lendületet adnak az agrár ágazat beruházásainak - mondta Czerván György, a Földművelésügyi Minisztérium agrárgazdaságért felelős államtitkára a Bábolnai Nemzetközi Gazdanapok megnyitóján.

Az elmúlt években a magyar mezőgazdaság versenyképessége jelentős nőtt: sikerült lefaragni a technológiai lemaradásunkon, és tovább folytatódott a felzárkózás az élvonalbeli termelési színvonalhoz. Az agrárszektor akkor lehet igazán sikeres, ha a feldolgozóipari fejlesztések lépést tudnak tartani az alapanyag-termelő ágazatok befektetéseivel - tette hozzá az államtitkár.
A pályázatok közül több kulcsfontosságú is megjelent már, ilyen volt tavasszal az állattartó telepek korszerűsítését szolgáló program, később pedig az öntözésfejlesztési. Bejelentették már azt a programot is, amelynek keretében 40 milliárd forintot kap a borágazat, erre néhány nap múlva adhatók be az első pályázatok.
Az utóbbi időben csökkenő árszintek felértékelték a hatékonyan termelő szereplőket, és vélhetően ráébresztették az agrárcégeket: fejlesztések nélkül a hosszú távú nyereségesség nem biztosítható.
– Ilyen kedvező támogatási és forráshoz jutási feltételek még nem voltak, ezért mind a hitelek, mind pedig a vidékfejlesztési pénzek iránt komoly érdeklődés mutatkozik. Az elmúlt évek uniós támogatásainak köszönhetően a kicsit is komoly agrárszereplőknél rendelkezésre áll az önrész is - mondta Raskó György agrárközgazdász. A Vidékfejlesztési Program forrásait közel száz százalékban igénybe veszik majd a mezőgazdasági szereplők - véli a szakember, aki szerint ezek csak kevés valódi munkahelyet teremtenek majd, ám a versenyképességet mindenképpen növelik.
E program forrásaira minden második agrárszereplő pályázik az Erste Bank nemrégiben publikált felmérése szerint. A legtöbben a kapacitásbővítés miatt fejlesztenek, de a hatékonyság növelése is a fő célok között van. A jellemzően fejlesztési, beruházási szándékokra rákérdező kutatás szerint a mintegy 600 válaszadó agrárcég 49 százaléka tervez beruházást e források igénybevételével.
– Jól látható, hogy az agráriumban szükségessé vált fejlesztésekben kulcsszerepet töltenek be a támogatási források, ezek elengedhetetlenek a valóban versenyképes beruházásokhoz - értékelte a felmérés eredményeit Hollósi Dávid. Az Erste Bank Agrár Kompetencia Központjának vezetője kifejtette: a beruházások finanszírozása optimális esetben az önerő, a nemzeti vagy uniós támogatás, valamint a banki forrás hármasából tevődnek össze. Az Erste már korábban is készített felméréseket a témában, egy éve például azt közölte, hogy az agrárvállalkozások 60 százaléka tervez beruházást a közeljövőben.

vissza »
Keresse lapunkat a Facebookon!
Archívum - utolsó megjelent számaink
2024. március
2024. február
2024. január
2023. december
2023. november
2023. október
2023. szeptember