Varga Mihály: Magyarország stratégiai partnere Kazahsztán

Forrás: mti

Magyarország stratégiai partnere Kazahsztán, a két ország közötti együttműködési lehetőségek köre meglehetően széles, ide tartozik a mezőgazdaság, a feldolgozóipari modernizáció, gyógyszer- és egészségipar, a gépjárműgyártás magyar technológiai exportja, illetve a turizmus is - hangsúlyozta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter kedden.

A miniszter, aki a magyar-kazah gazdasági együttműködési kormányközi bizottság elnöke is, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) magyar-kazah tagozatának gazdasági fórumán ugyanakkor problémának nevezte, hogy Kazahsztán korlátozza a külföldiek munkavállalási engedélyét. A miniszter kifejtette, hogy Magyarország ezen a területen szeretne enyhítést elérni, ahogy az állategészségügyi korlátozó intézkedéseknél is a bizalom erősítését szorgalmazza, a közúti teherfuvarozásban pedig a kvótákkal kapcsolatban várna rugalmasabb intézést.
Közös célnak nevezte a miniszter a vállalkozók piacrajutásának elősegítését a másik fél országában, és felidézte, hogy ennek érdekében a legutóbbi vegyesbizottsági ülésén 20 megállapodást fogadtak el.
Varga Mihály arról a törekvésről is beszámolt, hogy még ebben a kormányzati ciklusban, lehetőleg két éven belül közvetlen légijárat közlekedjen a két ország között. Ha egy országot közvetlenül légi úton nem lehet elérni, az gazdasági hátrányt jelent az üzleti világ számára - hangsúlyozta. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a légi járat megnyitását az európai uniós előírások nehezítik, de, mint mondta, bízik benne, hogy meg lehet állapodni az uniós hatóságokkal.
A magyar gazdaság eredményeit méltatva Varga Mihály kiemelte a második negyedévi 3,9 százalékos éves GDP növekedési adatot, a munkahelyek számának emelkedését, illetve azt, hogy hosszú idő után 8 százalék alá mérséklődött a munkanélküliségi ráta, és a kormány reményei szerint a 4,1 milliós munkavállalói létszám tovább bővül. Célnak nevezte, hogy a magyar gazdaság bővülése középtávon is a 3-5 százalékos tartományba kerüljön, amely már felzárkózásra ad lehetőséget. Magyarország ma már a V4-ek között a növekedést tekintve az első helyen áll, és élen van az államadósság csökkentésében, a foglalkoztatás bővítésében is - jegyezte meg.
A miniszter úgy vélte, hogy a magyar vállalkozások egyre inkább megértették a keleti nyitás politika jelentőségét. A kormány pedig támogatja azokat a projekt alapú kezdeményezéseket, amelyek a keleti nyitásban érintett országokban a piacra lépést segítik.
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke felidézte, hogy a kamara magyar-kazah tagozatát 2012-ben 42 tagvállalat hozta létre, azóta a szervezet aktívan dolgozik, több üzleti delegációt fogadott, szervezett, valamint tájékoztatást adott az érdeklődő vállalkozásoknak.
Az MKIK elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy Fehéroroszország és Kazahsztán szoros vámunióban van Oroszországgal, és vegyesvállalatok révén ezt a piaci lehetőséget célszerű kihasználni.
A gazdasági fórumon Rusztemov Nurbah, Kazahsztán rendkívüli és meghatalmazott nagykövete ismertette a kazah gazdaság fejlődését, kiemelve, hogy az egy főre jutó GDP még 1998-ban 1500 dollár volt, ez 2013-ra 13 000 dollárra emelkedett. Az országba 160 milliárd dollár működőtőke áramlott, az idén nyáron vízummentességet vezettek be a 10 legaktívabb befektető ország állampolgárainak.
A nagykövet felhívta a figyelmet arra, hogy összeállították a második privatizációs csomagot, amelyben a 2014-2016. között értékesítendő objektumokat sorolták fel.

vissza »
Keresse lapunkat a Facebookon!
Archívum - utolsó megjelent számaink
2024. október
2024. szeptember
2024. augusztus
2024. július
2024. június
2024. május
2024. április