Meddig kap még százmilliárdokat a mezőgazdaság?Az elmúlt években folyamatosan javul a mezőgazdaság és az élelmiszeripar banki megítélése, amelyhez nemcsak a szektorba áramló támogatások volumene, a korábbi évek magas árai, hanem a pozitív középtávú piaci kilátások és a jelentős növekedési potenciál is hozzájárul. A további előrelépéshez a pénzintézetek felkészültségének, agrárszakmai ismereteinek bővítésére is feltétlenül szükség lesz, minthogy ez a tudás a siker kulcsa az agrárium finanszírozásában. A pénzintézetek általánosan javuló hozzáállása mellett az egyes szektorok megítélése különböző. A korábbiakban kiemelten támogatott, jó jövedelmezőséget felmutató szántóföldi növénytermesztést a bankok is szívesebben finanszírozzák, mint a „válságágazatokat”, konkrétan például az élelmiszer-feldolgozókat. Természetesen, a banki megítélés projektekre, vállalkozásokra vonatkozik, de a hitelkérelmek elbírálásánál fontos tényező az is, hogy az a szektor, ahonnan az ügyfél érkezik, milyen helyzetben van és milyenek a kilátásai. A finanszírozók árgus szemmel figyelik a támogatások és a pályázati források elosztási stratégiáit, amelyek alapján egyes szektorok piaci szereplői kedvezőbb helyzetbe fognak kerülni. Így éppen az előbb negatív színben említett élelmiszeripari cégek kiemelt fejlesztési keretei, sokat javíthatnak banki megítélésükön.
Stabil működési keretek
II. Ezt támasztja az ágazati csődráták alacsony szintje is. Az MNB Pénzügyi stabilitási jelentésében foglaltak szerint a mezőgazdaság évek óta a legkisebb csődrátát mutató szektor. Igaz, 2008 előtt még alacsonyabb szinteket mutatott a mezőgazdasági csődráta, de a többi szektornál ma is jelentősen alacsonyabb arányt (2013 negyedik negyedévében 2,71 %-ot) mutat. Viszonyításul, ekkor az átlagos, összes szektorra vonatkozó érték 3,73 százalékon állt.
III. Maga a mezőgazdasági és az élelmiszeripari hitelállomány alakulása is beszédes. A legfrissebb adatok szerint, a mezőgazdaságban 336,8, az élelmiszeriparban 332,1 milliárd forint volt a hitelállomány értéke 2014 júniusában. Ez mindkét szektor esetében jelentős emelkedést jelent. A mezőgazdaság hitelállomány 26,7, az élelmiszeriparé 9,5 százalékkal magasabb, mint 2013 júniusában. Egyúttal ez az első alkalom, hogy az élelmiszeripar hitelállománya alacsonyabb, mint a mezőgazdaságé. A mezőgazdaság hitelállományának gyors növekedése azt jelzi, hogy a szektor szereplői tisztában vannak a pozitív jövőképpel, és bátrabban kezdenek beruházásokba, amit számos kedvező konstrukció is segít a hitelpiacon.
IV. Ezen konstrukciók közül hatását tekintve kiemelkedik a Növekedése Hitelprogram. Ágazati oldalról a mezőgazdaság és az élelmiszeripar kimagasló arányt mutat az NHP igénybevételében. A hitelek 35 százaléka került a II. ütemben a mezőgazdaságba, szemben az I. ütem 18 százalékával. Egyértelműen kijelenthető, hogy az NHP igen sikeres ezekben a szektorokban.
V. Az Agrár Széchenyi Kártya szintén sikeres, hiszen ennek keretében az idei év első félévében 9,5 milliárd forint értékben kötöttek hitelszerződést a hitelintézetek. Valódi jelentőségét akkor tudjuk megítélni, ha hozzátesszük, hogy ennek közel háromnegyedét egyéni gazdaságok vették fel.
VI. Az MFB kedvezményes hitelprogramjainak keretében 2014. június végéig 48,3 milliárd forint került az agráriumba. Ezek célzott programok, amelyek kidolgozásában az agrár szaktárca is részt vett és vesz. A legnagyobb összeget a szántóföldi növénytermesztők vették e programokból igénybe. Az összes MFB-s hitel 56 százalékát kapták meg, ami 26,9 milliárd forintot jelent. Az állattenyésztőkhöz 12,1 milliárd, a kertészekhez 1,4 milliárd forint jutott e programokból ez év közepéig.
VII. Szándékosan kerül e lista végére a támogatások beáramlása a mezőgazdaságba. Az Agrárgazdasági Kutató Intézet kiadványa szerint 2014 első félévében 463,5 milliárd forint agrár- és vidékfejlesztési forrás került felhasználásra az éves 875,3 milliárd forintos keretből. Ez 53 százalékos arány, ami az egy évvel korábbi 40,6 százalékot jelentősen meghaladja. A kifizetések kétharmada a területalapú támogatásokhoz kapcsolódott, 22 százaléka pedig vidékfejlesztési támogatás. Ezen hatalmas összegek méltán vetnek fel kérdéseket. Egyrészt azt, hogy meddig számíthat a szektor ekkora támogatásra, másrészt, hogy megfelelően élnek-e a szektor szereplői ezzel a lehetőséggel?
Az Európai Unió közös agrárpolitikája keretében megszületett döntések szerint a támogatások 2020-ig biztosan, és hasonló mértékben áramlanak a magyar agráriumba is. Ráadásul a magyar kormányzat is kiemelt erőfeszítéseket és forrásokat tesz az agrárium versenyképességének növelésére, annak érdekében, hogy a következő évtizedben várható támogatás-csökkenések esetén is fenntartható fejlődési pályán maradjon a szektor.
Új szemlélet kell
Ahogy arra a bevezetőben már utaltam, a magyarországi mezőgazdaság és élelmiszeripar alacsony szinten használja ki adottságait. Stratégiailag, és finanszírozási szempontból is nagy jelentőségű, hogy ebben hogyan és mikor tudunk fordulatot elérni. A helyzet kialakulásának okai jórészt örököltek, de számos külső tényező is szerepet játszik benne. Ilyen például a legnagyobb problémának számító feketegazdaság igen erős jelenléte. Meggyőződésem, hogy a mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalkozások finanszírozhatósága tovább javul a feketegazdaság életterének szűkülése által. Az erre irányuló, egyre komplexebb kormányzati törekvések révén a legális szereplők piaci helyzete erősödik, ami egyértelműen kedvező a hitelképességük szempontjából is. Ebből a szempontból a másik fontos, aktuális tényező az EU társfinanszírozott pályázatok megjelenésének időpontja, feltételei. A mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalkozások jellemzően ezekhez igazítják fejlesztési stratégiáikat.
Az idei EIMA látogatói rekordot döntött
2024-11-20 | gepmax.hu
Big Roy – egy hamisítatlan amerikai erőgépóriás
2024-11-06 | gepmax.hu
Okos üvegház: klímakomputer a zsebedben, bárhol, bármikor
2024-10-30 | magyarmezogazdasag.hu
Az MAN-t a Truck Innovation Award 2025 díjjal tüntették ki
2024-10-22 | gepmax.hu
Szalmaexpressz, amely a zsineget is automatikusan leszedi
2024-10-08 | gepmax.hu
tovább a többi hírhez »
|