Új lehetőségek a fiatal gazdák támogatásában: Fiatal Gazda Tematikus Alprogram

Forrás: eu-info

A Kormány már 2010 és 2014 között is jelentős intézkedésekkel és forrásokkal támogatta a fiatal gazdákat. Az előttünk álló hétéves uniós ciklus támogatási rendszerében pedig bővülnek a fiatal gazdák előtt álló lehetőségek – mondta Mezei Dávid, agrár-vidékfejlesztési stratégiai ügyekért felelős helyettes államtitkár a fiatal gazdálkodók helyzetét elemző konferencián, Szlovákiában.

 

A 2007-2013-as uniós ciklusban eredetileg tervezett 8,25 milliárd forintos fiatal gazda-támogatást az időszak végére közel annak ötszörösére, 39,4 milliárd forintra sikerült növelni. Az elfogadás alatt álló vidékfejlesztési programban – az újdonságként megjelenő Fiatal Gazda Tematikus Alprogram (FG) keretében – mintegy 75 milliárd forintot fordít a Kormány a fiatal gazdák vállalkozásának támogatására a következő hét évben. A fiatal gazdák számára kiírt pályázatokat övező intenzív érdeklődést és a fejlesztéspolitikai célokat a Kormány összehangolja, ennek megfelelően a legutóbbi támogatási időszakban az eredetileg kiírt 4,5 milliárd forintos forráskeretet a Miniszterelnökség megháromszorozta: a nyertes gazdák mintegy 15 milliárd forintot fordíthatnak agrárvállalkozásuk fejlesztésére.

A kormányzat fokozottan ösztönzi a munkaerő-igényes ágazatokba történő forrásbevonást. Ennek megfelelően kiemelten támogatja az állattenyésztést, a kertészetet és az élelmiszer-feldolgozást a fiatal gazdák esetében is. Ezen ágazatok ugyanis nem csupán munkahelyteremtő és -megtartó képességet jelentenek a gazdák és a vidéken élők számára, hanem magasabb hozzáadott értékkel is bírnak.

 

A Fiatal Gazda Tematikus Alprogram éppen az ilyen ágazatokban tevékenykedő gazdáknak szól: az alprogramon belül – az alaptámogatáson túl – olyan intézkedések találhatók, amelyek leginkább segítik tapasztalatszerzésüket, együttműködésüket, valamint szakmai és adminisztrációs tekintetben is gyakorlati segítséget nyújtanak a gazdaság tényleges üzemeltetéséhez. Ilyenek a tájékoztató képzések, a szaktanácsadás, szakmai tanulmányutak és csereprogramok, üzemfejlesztést célzó beruházások vagy az agrár-innovációs fiatal gazda csoportok támogatása.

 

A 2014-2020-as programozási időszakban a vidékfejlesztési program mellett a területalapú támogatások keretében is lehetőség lesz a fiatal gazdálkodók versenyképességének növelésére: a tagállamok közvetlen támogatási keretük maximum 2 százalékát a fiatal gazdák támogatására fordíthatják.

vissza »
Keresse lapunkat a Facebookon!
Archívum - utolsó megjelent számaink
2024. október
2024. szeptember
2024. augusztus
2024. július
2024. június
2024. május
2024. április