Végre! Azt csinálhatják a gazdák, amihez a legjobban értenek

Forrás: agroinform

A múlt hét második felében Tolna megyében szinte minden gazdálkodó a szántóföldeken tevékenykedett. Vetették a kukoricát, a napraforgót, gyomirtózták a még ősszel elvetett növényeket. Egyik végletből a másikba esik az időjárás. A múlt héten szinte nyári meleg volt, így a szántóföldek hőmérséklete gyorsan elérte a kukorica és napraforgó vetéséhez szükséges 10-12 fokot. A gazdálkodók szinte megszállták a földeket, a vetéshez a talajt már korábban előkészítették, így azonnal indulhatott a munka.

 

Guth István, a teveli mezőgazdasági zrt. igazgatója elmondta, a múlt hét közepén vetettek el 200 hektáron napraforgót, 600 hektáron pedig kukoricát. Ezzel a tavaszi vetés nyolcvan százalékával végeztek is, de még a hétvégére ígért eső előtt a fennmaradó területeken is szeretnék befejezni a vetést. Ezen a környéken nincs belvíz, sőt, a szántóföldek szárazak, nagyon kellene már a csapadék – mondta az igazgató. Idén közép-korai fajtát választottak kukorica vetőmagnak, mert a korábbi években sem a korai, sem a kései fajták nem hozták a várt eredményt. Ennek általában a csapadékhiányos nyári időszak volt az oka. Tavaly ősszel repcéből is vetettek bőséggel, most azt tapasztalják, hogy a növény fejlődése elmaradt a várttól. Nem bokrosodott megfelelően, így várhatóan nem hozza majd a várt termésmennyiséget, szintén a csapadék hiánya miatt. Guth István azt is elmondta, kukoricára nem kötöttek előre felvásárlási szerződést, de repcére igen, amit már meg is bántak, hiszen várható, hogy országosan kevesebb lesz ebből a terményből, így a felvásárlási ára is lényegesen emelkedik. Aki viszont leszerződött, az már az áron nem tud változtatni.

 

A növényvédelmi szakemberek szerint nem csak vetni kell, de nagyon fontos a vetésváltásra is figyelni. A repce és a napraforgó a talaj mélyebb rétegeit mozgatja meg, hiszen a napraforgónak ötvenezer, míg a repcének több millió kis gyökere van, mely lyukakat fúr a talaj mélyebb rétegeibe. Ha ezen növények után gabonát vetnek a gazdák, sokkal jobb eredményt érnek el, mint más esetben. A vetésváltással tehát a talaj nedvességének a jobb kihasználását is lehet befolyásolni. De, hogy miből mennyit vetnek a gazdák, azt a pillanatnyi felvásárlási árak is meghatározzák. Az elmúlt hónapokban nem volt túl magas sem a kukorica, sem a búza ára, most úgy tűnik, hogy kicsit javult a helyzet. A Budapesti Értéktőzsdén a malmi búza tonnájáért 52.900, a takarmánybúzáért 49.500, a takarmánykukoricáért 40.650, a repcéért 102 ezer, míg a napraforgómagért 108 ezer forintot fizetnek a kereskedők. Várhatóan a repcemag ára tovább emelkedik majd, hiszen nem túl jó kilátások előtt áll a növény.


Védekezés a gyomok és más kártevők ellen
Dr. Vörös Géza, a megyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi osztályának vezetője elmondta, hogy a legtöbb helyen a vetéssel egymenetben gyomirtózzák is a napraforgót. A jó gyomirtás egyik feltétele, hogy ezt követően időben érkezzen a bemosópermetezés, melyhez legalább 10-15 milliméternyi esőre van szükség, így tudja ugyanis kifejteni a készítmény a hatását.


Nem csak a szántóföldeken, a szőlőkben, gyümölcsösökben is van munka bőven. Már fakad a szőlő, de könnyen megfázhat a szőlő és a most virágzó diófa is. A múlt heti melegben szirmot bontott az alma, a szilva, a meggy és a cseresznye is. A száraz idő kedvezett a porzásnak, de kedvezett a monília és tafrina terjedésének is – hívta fel a figyelmet a szakember a permetezésre. Védekezni kell a poloskaszagú szilva- és almadarázs ellen is. Dr. Vörös Géza emlékeztetett arra is, hogy csak méhkímélő technológiát alkalmazzanak permetezéskor, hiszen a hasznos kis rovarok a virágzó gyümölcsfák és a repce környékén már nagyon aktívak.

vissza »
Keresse lapunkat a Facebookon!
Archívum - utolsó megjelent számaink
2024. október
2024. szeptember
2024. augusztus
2024. július
2024. június
2024. május
2024. április