Körkérdés: eke, tárcsa, grubber… melyik a megfelelő eszköz? Lehántjuk a lepletA tarlóhántás a betakarítás után az egyik legfontosabb feladat, hiszen ez a művelet alapozhatja meg a következő növényi kultúra sikerességét. Segíti a talaj nedvességmegtartását, fontos szerepet játszik a gyomszabályozásban és korlátozható vele a kártevők, kórokozók élettevékenysége, vagyis ezzel a művelettel kezdődik a jó minőségű talajállapot kialakítása.
A tarlóhántás legismertebb eszközei a különféle ekék, kultivátorok, tárcsák és tárcsás boronák. A talaj felső rétegének meglazítását követő munkafolyamat a hengerezés, mellyel tömörítjük a talaj legfelső 1-2 cm-es rétegét és meggátoljuk a további vízleadást. Célszerű az elmunkálást egy munkafolyamatban végezni a hántással. Több tarlóhántási perspektívát tudunk a gazdák felé felmutatni, egyrészt az Optimer névre hallgató rövid tárcsát, ami kapható függesztett és vontatott kivitelben, 3 métertől a 7.5 méteres munkaszélességig, másrészt a Cultimer grubbert ami 3 métertől egészen a 6 méteres kivitelig megtalálható nálunk. A választásnál fontos figyelembe venni, hogy a rövid tárcsa 5-15 cm-es mélység között képes tarlókezelést végezni, még a grubberrel ez akár 35 cm-es mélységet is jelenthet. Továbbá az is nagyon lényeges, hogy mindkét egységre szerelhető egy aprómagvető-egység, amivel gyakorlatilag már tarlóhántással egymenetben, azonnal kitudunk juttatni zöldtrágyának való növényeket is, vagy akár a műtrágyát.
Egyébként azt tapasztaljuk, hogy a gazdák mindig jól felkészülten érkeznek hozzánk és pontosan tudják, hogy milyen eszközzel szeretnének talajművelést végezni. Amiben esetleg tanácsot szoktunk adni az az, hogy a vásárolni kívánt talajművelő eszközhöz megfelel-e, a már meglévő vontató jármű teljesítménye, hiszen azonos munkaszélességű rövid tárcsa és grubber vontatása között óriási különbség van – mondta az Agroinform.hu-nak Markovics Tamás, a Kuhn Center Magyarország Kft. termékmenedzsere. A tarlóhántásnak régebben főként a gyomirtás és a talajlazítás volt a célja. Manapság azonban a széles vágóasztalok a sok szármaradványt nem tudják rendesen szétteríteni, ezért előfordulhat, hogy rendek keletkeznek a kombájn után. Ezeket a rendeket, csak nagyobb munkamélységű gépekkel tudjuk leforgatni, ilyen esetekre kínáljuk a szántóföldi kultivátorokat, grubbereket vagy tárcsákat, melyeknek a munkamélysége megfelelő ahhoz, hogy megbirkózzanak ezekkel a szármaradványokkal, valamint a kapillárisokat is megszüntessék, ezzel is óvva a talajt a kiszáradástól.
Véleményem szerint a tarlóhántás nem hagyható ki a talajműveletek sorrendjéből. Régebben, sok esetben a tarlót sekélyebben megszántották, ami a nálunk lévő július végi, augusztusi körülményeknek nem megfelelő, mivel a talaj kiszáradásához vezethet. Ezért úgy gondolom egy rövidtárcsás tarlóhántás viszonylag gyors és nagyon hatékony művelet, mert azon túl, hogy a szármaradványokat leforgatja, a mögé csatolt tömörítőhengerrel a földet vissza is zárja ezzel benntartva a nedvességet a talajban. Egyébként már minden gazda nyitott az internet világa felé, még az idősebb generáció is – ha máshogy nem az utódokon keresztül – így utánanéznek, tájékozódnak az új technológiákról és ez alapján keresik meg a gyártókat, vagy akár a konkrét típusokat. Ez szerencsére ránk is jellemző, mivel, hogy Európa legtöbb darabszámban eladott tárcsáját gyártjuk, forgalmazzuk – ez a Lemken Rubin – elég sok a megkeresés ez ügyben – nyilatkozta Póczik Balázs a Lemken Hungária Kft. értékesítője. Fontos a már hántott tarló későbbi ápolása is, hiszen ezek a mechanikai műveletek tökéletesen alkalmasak a már kikelt gyomok irtására, sőt az árvakelés és a csak vegetatív részeket fejlesztő gyom talajba keverése a zöldtrágyához hasonló hatást fejt ki. A tarlóhántáshoz használt eszköz természetesen talajfüggő. Kemény talajra mindenképpen a grubbert javasoljuk, közép-kemény területen a tárcsák a legideálisabbak, természetesen spirálhengeres lezáróval, mert az ilyen típusú talajba a hagyományos tárcsák tudják bele keverni leghatékonyabban a növényi maradványokat. Lazább talajokra alkalmas lehet egy spirálhengerrel felszerelt szántóföldi kultivátor. Ennek az eszköznek kicsi a vonóerő igénye valamint ennél a módszernél a nedvesség kipárolgást talajtakarással és sekély lazítással is meg lehet akadályozni. Természetesen mindhárom verzióra van megoldásunk, nemrég került piacra grubber családunk, V tárcsáink már az ország összes területén megtalálhatók, közép-nehéztől a szuper-nehézig, és természetesen szántóföldi kultivátor is színesíti palettánkat. Egyébként ebben a műfajban talán kevésbé találunk impulzus vásárlókat, végtére is egy még egy farmer kb. 5000 forint, addig egy munkagép milliós nagyságrendű, de ettől függetlenül itt is különböző vásárlási minták figyelhetők meg. Mi azért arra törekszünk, hogy mindenkivel konzultáljunk, mivel ahány gazdaság annyiféle adottság és ahány gyártó, annyiféle gép, ezért mindenképpen érdemes tapasztalatokat cserélni. A vevőnek célszerű a gyártót tájékoztatni a konkrét adottságokról, mert a jobb eszközillesztés, hatékonyabban megtérülő befektetéseket eredményezhet. A tarlóhántás nagyon fontos művelet a talajművelés sorrendjében. Azt a gazdát, aki nem csinált tarlóhántást már ötven évvel ezelőtt is „megszólták”. A tarlóhántást két csomósor összerakását követően azonnal elkezdték. Ha nem tarlóhántottak, nem kelt ki, vagy rosszul kelt az őszi vetés. Ez ma sincs másként. – tudtuk meg Horváth Benedektől a Busa Bt. tulajdonosától.
Mindenképpen a Catros rövidtárcsánkat ajánljuk, mert ezzel az eszközzel nagy sebességgel, sekélyen, de egyenletes mélységben, nagy területteljesítménnyel tudunk hatékonyan tarlót hántani. Egyébként ehhez a művelethez nem szükséges a túl mély megmunkálás, csak egy sekély, bolygatott szigetelőrétegként funkcionáló, felső talajréteg létrehozása – mondta Kovács Tamás az Amazonen-Werke Kft. ügyvezetője. A tarlóhántás kihagyása jelentős talajnedvesség veszteséggel jár, azokon a napokon, amikor hőség van. A learatott tarlóból, rohamosan, napok alatt elfogy a nedvesség, ami később az újravetett növény esetében majd nagyon fog hiányozni a fejlődés során, mert ugye a tarlóhántás elsődleges célja –azon túl, hogy a gyommagvak kikeljenek – a nedvesség megtartása. Tehát aki a tarlóhántáson próbál spórolni, az készüljön arra, hogy gyomos és száraz lesz a földje – tette hozzá.
Az idei EIMA látogatói rekordot döntött
2024-11-20 | gepmax.hu
Big Roy – egy hamisítatlan amerikai erőgépóriás
2024-11-06 | gepmax.hu
Okos üvegház: klímakomputer a zsebedben, bárhol, bármikor
2024-10-30 | magyarmezogazdasag.hu
Az MAN-t a Truck Innovation Award 2025 díjjal tüntették ki
2024-10-22 | gepmax.hu
Szalmaexpressz, amely a zsineget is automatikusan leszedi
2024-10-08 | gepmax.hu
tovább a többi hírhez »
|