Győrffy Balázs: a kormányzat az eddigieknél jobban számít a NAK munkájára
Forrás: mti
A kormányzat az eddigieknél jobban számít a Magyar Agrár-, Élelmiszergazdasági és Vidékfejlesztési Kamara (Nemzeti Agrárgazdasági Kamara - NAK) munkájára - összegezte Győrffy Balázs annak a stratégiai megállapodásnak a lényegét, amelyet a köztestület és a kormány kötött hétfőn Budapesten.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke a köztestület számára történelmi jelentőségűnek minősítette a miniszterelnökkel aláírt közös dokumentumot, mert az rögzíti, hogy az agrárgazdaságot és a vidékfejlesztést érintő kérdésekben a kormány nem hoz döntést a köztestület véleményének kikérése és meghallgatása nélkül. Ezt az az elnök történelmi pillanatnak minősítette. Jelezte azt is: a NAK jobban kíván teljesíteni - azaz hatékonyabb munkát kíván végezni -, mint eddig.
Orbán Viktor miniszterelnök arról beszélt, hogy a kormány az összes fontos agrárcsatát megnyerte. Az új földtörvény elfogadásával az európai uniós jog sérelme nélkül sikerül megvédeni a magyar termőföldet, "az a magyarok kezében fog maradni" - mondta a kormányfő a sajtótájékoztatón.
Győrffy Balázs fontosnak tartja, hogy a megállapodás rögzíti: az agráriumról és a vidékfejlesztésről kialakítandó álláspontot a továbbiakban a kormány a NAK-kal együtt dolgozza ki és képviseli. Hozzátette: ennek része lesz, hogy a NAK állandó érdekképviseleti lehetőséghez jut Brüsszelben.
A hétfői egyeztetésen megállapodás született arról, hogy egy egységes gazdatámogató szervezet jön létre, amely pályázati, pénzügyi, kereskedelmi és jogi segítséget nyújt a kamara tagjainak. Kiemelte: mindez főként a következő - 2014-2020 közötti - uniós költségvetési időszak forrásainak hasznosítása szempontjából fontos.
A stratégiai megállapodás szerint a NAK a korábbinál aktívabban vesz részt a stratégiai tervezési és a jogalkotási folyamatban. Megfogalmazta a NAK-nak azt a kérését is a kormány számára, hogy a mezőgazdasági termelők adózásában érdemi változtatásokra volna szükség. Példaként említette az őstermelői adózás új alapokra helyezését. Megjegyezte: várhatóan ezen a területen a jövő évtől lesznek változások.
Emlékeztetett: a NAK a jövőben együttműködik a különböző kormányzati szervezetekkel a tekintetben, hogy a tisztességtelen piaci magatartást a lehető legalacsonyabb szintre lehessen visszaszorítani. A kamara ezért kidolgozza a megbízható üzleti partner minősítést tagjai számára. Emellett a köztestület a korszerű magyarországi szakképzés rendszerének kialakításában is szerepet kíván vállalni.
A NAK üdvözli - húzta alá Győrffy Balázs -, hogy a kormány az elfogadás előtt álló földtörvényről egyértelműen kifejezte azon véleményét, miszerint Magyarországon csak az életvitelszerűen gazdálkodók kapjanak lehetőséget a termőföld megvásárlására. Hozzátette: a helyi földbizottságok vétójoga garanciát jelent erre a helyben lakók számára.
A NAK javasolja továbbá, hogy a kormány által meghatározott - és a köztestület által is támogatott - 80-20 százalékos arányt, azaz hogy a termőföld 80 százalékát a kis és közepes gazdaságok, 20 százalékát pedig a nagyüzemek birtokolhassák, pontosítani kell; azért, hogy e kérdés kapcsán a későbbiekben ne legyenek viták. Ez teszi lehetővé ugyanis egy átlátható és stabil rendszer kialakítását.
A kamara mint a vidék hangja elkötelezett abban, hogy minden, a magyar vidék felemelkedését szolgáló ügyet, kezdeményezést támogasson, az azzal ellenkezőket viszont elutasítsa.