A földtörvény aláírását kéri az államfőtől az agrárgazdasági kamara

Forrás: mti

A földtörvény aláírását kéri Áder János köztársasági elnöktől a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK), a szervezet az államfőnek vasárnap írt levelét az MTI-hez is eljuttatta.

A kamara szerint az Országgyűlés által pénteken elfogadott jogszabály széles bázison egyeztetett törvény, így - mint írták - természetes, hogy a szélsőséges elképzelésektől távol, középen helyezkedik el.
Álláspontjuk szerint a törvény támogatja, hogy a föld azé legyen, aki megműveli. A NAK elfogadhatatlannak tartja a spekulációs célú földszerzéseket, így üdvözölik azt a törekvést, hogy az ilyen ügyletek kiszoruljanak a magyar földpiacról - írták.
Emlékeztettek arra: már a zsebszerződések ügyében is jelezték, hogy az eszközök elégtelenek, ezért szigorúbb rendelkezésekre van szükség.
Közölték, megnyugvással tapasztalták, hogy az új földforgalmi törvény kompromisszumok nélkül oldja meg ezt az egyre égetőbb problémát.
A NAK szerint az új földforgalmi törvény a helyi közösségek bevonásával megvédi a magyar termőföldet és a tízéves moratórium lejárta után EU-konform módon ad választ a földforgalom aktuális kérdéseire - mutattak rá az államfőnek írt levélben.
Közölték, bíznak a köztársasági elnök ítélőképességében, abban, hogy "a szélsőséges megnyilvánulások ellenére" a "létfontosságú, korszakalkotó törvényt" aláírja.
Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető szombaton a képviselőcsoport nevében ugyancsak nyílt levélben kérte az államfőt, írja alá a földtörvényt. Azt írta, az új jogszabály "történelmi lépést jelent a magyar föld védelmének érdekében", hiszen az uniós normáknak is megfelelő jogszabály hatékonyan tudja megakadályozni, hogy Magyarországon külföldiek földet szerezhessenek.
Az MSZP is nyílt levélben fordult a köztársasági elnökhöz, de az ellenzéki párt azt kérte Áder Jánostól, ne írja alá a földtörvényt, hanem megfontolásra küldje vissza az Országgyűlésnek.
A szocialisták szerint a jogszabály visszafordíthatatlan károkat okoz az ország számára kiemelkedő fontosságú mezőgazdaságban, állattenyésztésben és élelmiszeriparban.
Az LMP is arra kérte a köztársasági elnököt, hogy ne írja alá a "botrányos körülmények között" elfogadott jogszabályt. Jelezték, a vidék népességmegtartó erejéért, a vidéki megélhetés jövőjéért aggódnak.
Közölték azt is, álláspontjuk szerint (a Jobbik kérésének megfelelően) név szerinti szavazást kellett volna tartani, és ezt a levezető elnök sem bírálhatta volna felül.
Az ügyben hasonló álláspontot fogalmazott meg az Együtt-PM is, a pártszövetség arra kérte Kövér László házelnököt, hogy ne terjessze fel államfői aláírásra a törvényt.
A Jobbik keddre földvédelmi kerekasztalt hívott össze, abban bízva, hogy nyomást tudnak majd gyakorolni a kabinetre, és végső soron el tudja érni, hogy egy év múlva ne lépjen hatályba az új földtörvény.
A Jobbik képviselői pénteken a földtörvény elfogadása ellen tiltakozva az elnöki pulpitusra vonultak, mire kormánypárti szavazatokkal kizárták őket a szavazásokból, ők azonban ezután is folyamatos kiabálással zavarták az ülést.
Ezután a - korábban éppen a Jobbik által kért - név szerinti szavazás helyett a képviselők elektronikusan voksoltak.
Kövér László, az Országgyűlés elnöke azt közölte, álláspontja szerint a parlament szabályosan fogadta el a jogszabályokat.

vissza »
Keresse lapunkat a Facebookon!
Archívum - utolsó megjelent számaink
2024. március
2024. február
2024. január
2023. december
2023. november
2023. október
2023. szeptember